Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim ?

Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

 

  • Köpeklerin Bakım Gereklilikleri
  • Yavru Köpek Beslemek
  • Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?
  • Hangi Çeşit Mamaları Tercih Etmeliyim?

 

Köpek Bakım Gereklilikleri

 

Evcil hayvanınız olan köpekler de tıpkı insanlar gibi oldukça düzenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu bakım gerek beslenme konusunda gerek hijyen konusunda düşünülebilir. Köpeğinizin bakımını düzgün yaptığınız ve beslenmesine dikkat ettiğiniz takdirde sağlıklı ve hijyenik olacaktır. Bu sebeple gerek kullandığınız kozmetik ürünlerin gerek kullandığınız köpek mamalarının hassasiyetle seçilmesi gerekir. Bu yazımızda detaylı bir araştırma sonucu ulaşabileceğiniz beslenme tavsiyelerini anlatacağız.

 

Yavru Köpek Beslemek

 

Köpek beslemek sanılanın aksine özen gösterilmesi gereken bir konudur. Çünkü köpeğinizin de besinlerden belli miktarda kalori ve makro alması gerekir. Bu sebeple tıpkı doğada beslendiğinde alacağı besin değerleri ile uyan bir beslenme çeşitliliği oluşturmalısınız. Köpeğinizin alacağı kaloriyi, protein ve amino asitleri içeren besinler tercih etmelisiniz. Bu sayede köpeğinizin tırnakları, kasları ve tüyleri sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam eder. Ayrıca yavru köpeğinizin enerji kaybı yaşamamasını sağlar.

 

Köpeğinizi beslerken doğru ürün seçiminin yanı sıra hijyenik bir ortamda beslemek de önemlidir. Aksi takdirde ufak da olsa çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle köpeğinizi et ve türevi ürünler ile beslerken hijyenik ve iyi durumda olmasına özen gösterin. Ayrıca yemek sonrası köpeğinize mama verebilirsiniz. Bu mamalar köpeğiniz için gerekli bazı mineral ve vitaminleri içereceğinden oldukça yararlı olacaktır.

 

Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

 

Öncelikle yavru köpeğinizi bir beslenme düzenine alıştırmalısınız. Özellikle küçük köpeğinizin ilk besinleri önemlidir. Şayet annesinden ayrı bir yavruysa mutlaka süt ile takviye yapmalısınız. Yaklaşık 1,5 ay süt ile besledikten sonra yavaş yavaş sütü azaltabilirsiniz.

 

İlk aşamayı geçtikten sonra köpeğinize süt vermeniz önerilmez. Çeşitli enfeksiyonlara sebep olduğu söyleniyor. Bu sebeple kuru mamaya geçiş yapılmalıdır. Kuru mamayı su ile ıslatabilirsiniz. Bu süreçte köpeğinizin sindirim aktivitelerine dikkat etmelisiniz. Şayet olumsuz bir durumla karşılaşırsanız mamayı değiştirebilir, ritüelinizde değişiklik yapabilir veya veterinere götürebilirsiniz.

 

4 ay düzenli beslediğiniz köpeğinizi artık yavru köpek mamasına geçirebilirsiniz. Bu mamaları doğru seçmek de oldukça önemlidir. Aksi takdirde başta sindirim bozukluğu olmak üzere çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli ek besinlere de az miktarlarda başlayabilirsiniz.

 

Bütün bunları yaparken köpeğinize hijyenik bir ortam kurmalısınız. Ayrıca belli bir düzene bu dönemlerde alışır. Beslenme alanı, beslenme saatleri ve çeşitli alışkanlıkları bu dönemlerde kazandırabilirsiniz. Yani bir anlamda köpeğinizi besleyerek eğitebileceğiniz dönemleridir. Genelde yavru köpekler günde bir öğün beslenir. Sonraki dönemlerde bu sayı artar ve yetişkin olduğu takdirde bir düzene oturur. Yavru köpeğimi nasıl beslemeliyim? Sorusuna cevap bulduysanız bir de ne tarz ürünler kullanacağınıza bakalım.

 

Hangi Çeşit Mamaları Tercih Etmeliyim?

 

Köpeğiniz adına kaliteli ve özel ürünler kullanmak istiyorsanız https://hepsimama.com/kopek-c35.html adresini ziyaret ederek gerek aksesuar, gerek hijyen, gerek beslenme konusunda doğru ürünleri bulabilirsiniz.

 

Köpeğinizi beslerken her zaman kaliteden yana olmalısınız. Veterinerinize danışarak köpeğinizin ihtiyaçlarını belirlemek öncelikli işiniz olsun. Ardından bu ihtiyaçları karşılayan, besin değeri yüksek köpek mamaları alabilirsiniz. Bu mamalar köpeklerin yaşına göre sıralanır. Genelde yavru ve yetişkin olarak görebilirsiniz. Siz küçük köpeğiniz için tercihinizi yavru köpek mamalarından kullanmalısınız. Bu mamaları da veterinerinize veya bu konuda bilgili bir kişiye danışabilirsiniz. Mamaları kullandığınız takdirde köpeğinizi gözlemlemelisiniz. Gerek sindirim faaliyetlerinde bozukluk gerek herhangi bir ters etkisi olmamasına dikkat etmelisiniz. En doğru mamayı bulduğunuz takdirde yavru köpeğinize düzenli bir şekilde bu mamayı yedirerek kullanabilirsiniz.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll