FİLTRE SEÇENEKLERİ

Stok Durumu
Fiyat Aralığı

Sürüngen Aydınlatması

  • katalog
  • liste 

Terrarium İçin Sürüngen Aydınlatma Alternatifleri

 

Sürüngen hayvanları beslemek oldukça basit olsa da, aydınlatma çoğu zaman kafa karıştıran bir konudur. Özellikle evcil hayvanlarına ultraviyole ışık vermek zorunda olan hayvan sahipleri için bu durum biraz karışıktır.Yanlış bilgiler hayvanınızın acı çekmesi ile sonuçlanacağı için doğru bilgiye ulaştığınıza her zaman emin olun.

Çoğu kertenkele ve kaplumbağaların (gündüz aktif olanların) özel bir aydınlatmaya ihtiyaçları vardır. Bilimsel olarak ultraviyole ışığının sürüngenler üzerinde etkisinin araştırmaları hala devam etse de bu evcil hayvanların aydınlatmaya ihtiyacı olduğu bilinmektedir.Neyse ki sürüngen besleyenler için bu tür hayvanlara uygun aydınlatma yöntemleri geliştirilmiştir.

Ultraviyole Işığı Sağlamak İçin Yöntemler

Sürüngeninize ultraviyole ışığı sağlamanın dört farklı yolu vardır.Bu yöntemlerin bazıları diğerlerinden daha kolaydır ve bazıları da daha etkilidir.Bu nedenle evcil hayvanınız için aydınlatma konusunda karar vermeden önce tüm alternatifleri göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir.

 

Güneş Işığı  

 

Güneş, gün ortasında önemli miktarda UVB sağlar ve bunu nispeten güvenilir ve ücretsiz bir şekilde yapar.Ancak hava koşullarının etkisinden ve de etraftaki avcı diğer hayvanlardan dolayı sürüngen hayvanınızı dışarıda beslemeniz mümkün değildir. Günün belli saatlerinde hayvanınızı dışarı çıkarmanız da yine benzer sorunlara yol açacaktır.

 

Doğrusal Floresan Işıklar  

 

Sürüngenler için tasarlanan en iyi lineer floresan lambalar, az ısı,güzel bir renk ve mütevazi miktarda UVA ve UVB ışığı üretirler. Bununla birlikte farklı ürünlerin farklı miktarlarda UVB ürettiğini unutmayın.Işığı sürüngeninizin gereksinimlerine uygun hale getirmeniz gerekir. Örneğin, Repta-Sun 5.0 UVB iguananızı sağlıklı tutmak için yeterli UVB üretmez, ancak kaplumbağalarınız ya da bukalemununuz için mükemmel bir seçimdir.

 

Kompakt Floresan Işıklar 

Kompakt floresan lambalar, doğrusal olanlara benzer bir ışık kalitesi sağlar ancak bunlar reflektör tarzı bir armatürle kullanılırlar.

 

Yüksek Basınçlı Ampuller 

 

Civa basınçlı ampuller önemli miktarda UVB ışığı üretmekle kalmaz, aynı zamanda floresandan farklı olarak oldukça da ısı üretirler.Bol miktarda UVB ’ye ihtiyaç duyan sürüngenler için tercih edilen ışıklardır. Tek dezavantajı çok fazla ısı üretiyor olmasıdır.

 

Sürüngenler Neden Aydınlatmaya İhtiyaç Duyarlar?

 

Bukalemun, iguana, kara kaplumbağası, su kaplumbağası, kurbağalar, kertenkeleler gibi sürüngenler, güneşe çıktıklarında vücutları D3 vitamini üretir. D3 vitamini sürüngenin metabolizmasında kalsiyum üzerinde büyük etkiye sahiptir. Yeterli D3 olmadan, sürüngenler beslenme yoluyla elde edilen kalsiyumu etkili şekilde kullanamazlar. Kalsiyum, farklı vücut süreçleri için gereklidir ve bir kaplumbağa ya da iguana vücudundaki kalsiyumu doğru şekilde kullanamadığında çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

 

Sürüngenler İçin Aydınlatma Markaları

 

Hepsimama.com ‘daki sürüngen aydınlatma markalarından bazıları ; Exo Terra, Sera Terra, Jbl Tempo ‘ dur. Hepsimama.com sizlere geniş bir ürün yelpazesi sunar, böylece sürüngen hayvanınıza sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Kaplumbağa, iguana, bukalemun ve daha birçok sürüngen hayvan için ihtiyacınız olan yemleri, nem ve sıcaklık göstergelerini, kafeslerini satın alabilirsiniz. Online mağazamızda sürüngen aydınlatma modellerini;,Exo Terra Gece Lambası Night Glo Neodymium, Moon, Light Lamp, 75W, ExoTerra Gün Işığı Terrarium Compact Aydınlatma Kapak 45 CmExo Terra Mantar Şekilli Aydınlatma ihtiyacınıza ve beğeninize göre satın alabilirsiniz.

 

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll