Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın en büyük evcil kedi cinsi Maine Coon Kedisi ile tanışın! Şahane ebatlara ve müthiş karakteristik özelliklere sahip Maine Coon Kedisi Özellikleri, Şahsiyeti ve Bakımı sizler için itinayla hazırladığımız yazımızda. Sizlerde sevecen, meraklı ve dev cüsseli Maine Coon kedileri özellikleri hakkında daha fazla bilgi almak için sayfayı kaydırın...maine coon kedisi özellikleri ve bakımı


Maine Coon kedisi, kocaman yapılı ve sevecen kedi cinsidir. İlk defa Kuzey Doğu Amerika bölgesinde tespit edildikten sonra, dünyanın öteki bölgelerindeki insanlar tarafından da alaka görebileceği düşünülmüş ve tüm dünyaya dağılması başlamıştır.

Son derece parlak tüy yapısına sahip bu kediler uzun tüyleri ve azametli fiziksel özellikleriyle tüm hayvanseverlerin dikkatini üzerlerine sürüklemeyi muvaffak olmuştur.

maine coon kedisi özellikleri ve bakımı


Maine Coon Kedisi Özellikleri


Tür kediler arasında bir hayli pahalı olan ve fiziksel özellikleriyle dikkat sürükleyen Maine Coon kedisi büyük konuta sahip hayvanseverlerin en çok seçim ettiği kedi olarak; Catarvis Mecmuasında, öteki rakiplerini geçerek birinci olmuştur.

Evcilleşmeden evvel çok daha uzun tüylere sahip olduğu belirtilen Maine Coon, mahallî kedi türleriyle sık çiftleşmesi sebebiyle ilk zamanlardaki özelliklerinin kimilerini kaybetmiştir.


Maine Coon cinsinin tespit edildiği ilk yer Kuzey Amerika ’nın doğu kesimlerindeki bölgelerdir. Avcılık becerileri çok gelişmiş Maine Coon kedileri; sanki yün biçimindeki uzun ve kalın tüyleriyle soğuğa şahane adapte olmuşlardır.

İnsanların Kuzey Amerika bölgesini bulgusuyla birlikte; devasa büyüklükte Maine Coon kedileri‘ nin tanınmasıda başlamıştır. Bölgedeki insanlar tarafından çok hoşlanılan ve evcilleştirilen bu sevimli kediler, insanlara basit alıştığı için kısa zamanda tüm dünyaya dağılmışlardır.

Yalnızca Amerika’ nın değil tüm dünyanın en popüler kedi ırkları arasında kendine yer bulan Maine Coon kedisi; insanları kendine hayran vazgeçen görüntüsü, sadık ve hümanist karakteriyle konutlarımıza girmiştir.

Kedi türü olarak kabul edilmesi ise 1993 senesinde Amerikan Federal Biyolojik Araştırma Heyeti tarafından resmen tanınmıştır.


Maine Coon Kedisi şahsiyeti


Sahibiyle son derece güçlü bir bağ kurabilen, zaman içerisinde komutların hepsini kavrayabilecek vaziyete gelen kedinin kaba tavırlarına çok ender tanık olunmuştur.

Maine Coon kedisi; sahibiyle son derece güçlü bağ kurabilen ve zaman içerisinde verilen komutların hepsini kavrayacak zihne sahiptir. Genellikle kaba hareketler bulunmazlar ve sevecen tutumlarıyla dikkat sürüklerler.

Ayrıca çiftleşme yarıyıllarında bile serinkanlı olmaları bu kedilerin en eksantrik özelliklerindendir.


Kedilerde Kur Yapma Ve Çiftleşme


İsteklerini yüksek sesle miyavlayarak değilde, suskunca belirtmeleri onların ne kadar serinkanlı ve dalgın kediler olduğu hakkında bizlere ipucu vermektedir.

Aç kaldıklarında bile sıkıntılı kişiliğe bürünmezler ve zamanla beslenme zamanlarına alışırlar. Çok süratli bilme özelliğine sahip olmaları verdiğiniz komutlara doğru tepkiler vermelerini sağlamaktadır.

Erkek Maine Coon Kedileri; daha çok muzip ve oyuncu kişiliğe sahip olurken, dişiler çok daha olgun tutumlarla çevreyi izlemeyi hoşlanırlar.Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Beden Yapısı


Bir hayli adaleli yapıya sahip olması sebebiyle, caddedeki kedilerle mukayese etildiğinde özellikle dikdörtgen ve kalıplı bedeniyle kendisini her istikametiyle emin edecektir.

Dünyanın en büyük evcil kedisi Maine Coon cinsinin beden yapısının en gelişmiş haline gelmesi 3 ila 5 sene aralığında değişmektedir. Sivri uçlu kulaklara, kalın bacak ve patilere sahip Maine Coon cinsinde ki kedilerde gövde boylarıda bir hayli geniştir.

Tüyleri siyah, beyaz, gri, leylak, çikolata gibi renklerde parlak bir görünüme sahiptir. Çene, yanak bölgesi ve kulakların yan kısımlarıyla da devasa bir kedi olacağını daha ufakken öngörmek olası olacaktır.

Maine Coon Kedisi Bakımı

Maine Coon kedisinin uzun tüylere sahip olması nedeniyle sıhhatli bir biçimde hayatını uzun seneler süresince sürdürebilmesi için tüm bakımlarının kumpaslı olarak yapılması son derece ehemmiyetlidir.

Aşılarının, kan testlerinin yaptırılması ve hastalıkların önlenmesi gerekir. Ayrıca pakliği için çok sık olmasa da özellikle ılık bir suyun kullanılmasıyla, düşük tazyikli suda yıkanması, tüylerin daha sıhhatli ve bakımlı olmasına takviyeci olabilir.

kediler nasıl temizlerin nasıl bakımı yapılır kedi bakımı


Kedilerin Arınılması ve Bakımı Nasıl Yapılır


Ekstra: Dilerseniz arkadaşınızı bir kedi kuaförüne de götürebilirsiniz, Kedi kuaförleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye de alttaki yazımızdan erişebilirsiniz;

istanbl kedi traşı ve kuaförü

İstanbulda Kedinizi Traş Ettirebileceğiniz Pet Kuaförler
Ölü tüylerin tenden temizletilebilmesi için kedinize özel sık tarakla haftada en az bir defa taramalısınız. Ayrıca kedilerde tüy dökülmesi gidişatlarında bu vakti daha da sıklaştırmalısınız.

Kediniz kısa zamanda kuru mamaya alışacaktır fakat ıslak mamaları da çok beğendiği için bazı günler ıslak mama seçim edebilirsiniz.

Dipnot: Arkadaşınız için her zaman doğru kedi mamasını seçmelisiniz, dilerseniz en iyi kedi maması markaları hakkındaki yazımıza gözatabilirsiniz.

Kedinizin ağzına hasar vermeyecek biçimde diş fırçalaması yaptığınızda mikropları da çok büyük oranda eksiltmiş olursunuz.

Maine Coon Kedisi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi 

Maine Coon kedileri bitkin ve uykulu olmadığı her anda reyin oynayabilecek, kapıların arttan bir anda önünüze zıplayarak eğlenmek isteyebilecek muazzam yapıda oyuncu kedilerdir.

Çocuklarla ilk temasta özellikle ani fobi yaşayabileceği için saldırgan bir davranış yerine bir zamanlığına kaçmayı seçim edecektir. Daha sonra çocuğunuzu analize başlayarak, kendisine hasar vermeyeceğini kavradığında onunla da iyi bir ilişki kuracaktır.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll