Kedilerin Isırma ve Tırmalama Davranışları Nasıl Yasaklanır?

Kedilerin Isırma ve Tırmalama Davranışları Nasıl Yasaklanır?

 

Kediler aşinayı üzere genelde arkadaş canlısı ve serinkanlı hayvanlardır. Çoğu hayvanda olduğu gibi kedilerin de kendini korunmasını sağlayan atak usulleri bulunmaktadır. Ancak genellikle kediler bu yola müracaat etmeyi seçim etmezler hatta birisini tırmalamak veya ısırmamak için olası olduğunca katlanırlar.

 

Tüm bunlara karşın evcil bir kedi zaman zaman sahibine karşı ısırma veya tırmalama tepkini gösterebilir. Burada reel husus insana acı vermesi değil enfeksiyona yol açabilecek olmasıdır. Yapılması gereken en doğru tutum ise bunu yasaklamak olacaktır. Bu yazımızı okuyarak kedinizin bu tavırdan uzaklaşması için yapmanız gerekenleri bilebilirsiniz.

 

Kediler Isırdığında veya Tırmaladığında Ne Yapılmalıdır?

 

Kedilerde ısırma ve tırmalama tepkinleri farklı nedenlerle baş gösterebilir. Ancak genellikle kedinin alışkanlık kazanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu davranışları yasaklamak için alttaki mevzuları sınayabilirsiniz.

 

Kedinize Tepki Gösterin

 

Kediniz şayet sizi ısırdıysa veya tırmaladıysa ona karşı olası olduğunca serinkanlı davranın. Başka Bir Deyişle ısırma eyleminden sonra vurma, haykırma, kovalama, öfkelenme gibi tepkinlerden kaçının. Zira bunları yaptığında kedinin daha da dargınlaşmasına ve kafasının karışmasına neden olursunuz.

 

Kedinizi yanınıza çağırıp ceza vermeyi de sınamayın. Zira, kediniz bunu kavramayacaktır ve vaziyetin klasik olduğunu düşünecektir. Bu surattan da bu ceza hiç bir işe yaramayacaktır.

 

Kediden Uzaklaşın

 

Evet kediniz ısırdığında serinkanlı kalmanız gerektiğini belirttik. Peki, kedi ısırması veya tırmalaması gidişatında ne yapmalıyız? Kediniz kucağınızdaysa veya yakınınızdaysa ilk yapmanız gereken kedinizin üzerinden ellerinizi sürüklemek olacaktır. Şayet kedi hala asabi tavırlar gösteriyorsa ve tırmalamaya çalışıyorsa yanından kalkıp uzaklaşmanız ve soğukkanlılaşana kadar geri dönmemeniz en doğru alternatif olacaktır.

 

Buradan anlatmak istediğimiz kediniz sizi ısırdıktan veya tırmaladıktan sonra kedinizi soğukkanlılaştırmayı sınamayın. Bunun yerine bu vaziyetten sevmediğinizi ifade edecek biçimde yanından uzaklaşın. Siz ondan uzaklaştığınızda bu vaziyetten hoşnut olmayacaktır ve davranışları rahatlayacaktır.

 

Kediyi Sıkıştırmayın

 

Diyelim ki bir odadan başka bir odaya geçeceksiniz ve kediniz hırlayarak asabi davranışlarla sizin çıktığınız odaya girmek istiyor. Şayet ona yol vermezseniz kediniz bunu tehdit olarak idrak ederek köşeye sıkıştığını düşünecektir ve bunun neticesinde size saldırmaya karar verecektir. Bunun yerine kedinizin geçmesi için ona yol vererek asabi davranışlarının önüne geçebilirsiniz.

 

Kedinizin Tavırlarını Değiştirin

 

Kediler yaptıkları eylemlerin ardına methedilirse veya mükâfatlandırılırsa hakikatleştirdikleri eylemlerin doğru bir şey olduğuna karar verirler. Bunun için kedinize ısırması için bir oyuncak alarak onu ısırdığına methedebilirsiniz ve mükâfatlandırabilirsiniz. Bu sayede hem ısırma gereksinimini karşılayacaktır hem de insanları ısırma eylemini bırakacaktır.

 

Ayrıca kediniz sizi ısırdığında en az yarım saat içerisinde mama vermeyin. Zira ısırma eyleminin karşılığında mükâfat aldığını ve ısırmanın doğru bir tutum olduğunu düşünecektir.

 

Kedinize Tepki Gösterin

 

Kediniz ısırdığında veya tırmalama gidişatında ona emin ve otoriter bir ses tonuyla ‘HAYIR’ diye seslenin. Burada haykırmaktan bahsetmiyoruz, yalnızca kedinize yaptığının yanlış olduğunu ses tonuyla ifade etmelisiniz. Bu ses tonunun yanında kedinize dik bir biçimde bakmalısınız. Kediler için ciddi bakışlar üstünlük tehdidi olarak görülmektedir.

 

Bir değişik usul ise ‘HAYIR’ derken ellerinizi çırpmanız olacaktır. Kediniz her ısırdığında veya tırmaladığında bu tavrı gösterirseniz emin bir zaman sonra ısırma ve tırmalama vaziyeti son bulacaktır. Bu usul daha çok baskın ve asabi kedilerde işe yaramaktadır. Uysal kedilerde kullanmanızı nasihat etmeyiz.

 

Bu tavrı gösterdikten sonra yanından uzaklaşabilirsiniz. Aynı zamanda en az 15 dakika kadar ona alaka göstermemelisiniz. Bu zaman zarfında onunla bağlantı veya göz teması kurmayın ve kimseyle bağlantı kurmasına izin vermeyin.

 

Kedilerde Isırma ve Tırmalama Tepkini Nasıl Yasaklanır?

 

Kedilerin ısırma tepkinleri gösterdiğinde ne yapılması gerektiğini ifade ettik. Şimdi de bu sualin nasıl üstesinden gelineceğini aktaracağız.

 

Yavru Kediniz Reyin Sırasında Isırırsa Oyunu Sonlandırın

 

Kedinizle reyin oynadığınızda şayet sizi ısırırsa, yukarıyada anlattığımız gibi emin bir ses tonuyla ‘HAYIR’ diyerek tepki gösterin ve oradan parçalan. Bunun neticesinde kediniz ısırdığı için oyunun bittiğinin farkına varacaktır. Birkaç kere aynı vaziyetin yaşanmasının ardından bu tavırdan sakınacaktır.

 

Şayet kediniz size olan sevgisini göstermek için ısırıyorsa ve bu vaziyetten vazgeçirmek istiyorsanız; parmağınızı dişlerinin arasına koyun ve ağzına doğru hafifçe bastırın. Bu tutum kedinizin güzeline gitmeyecektir ve bu surattan ısırma eyleminden sakınacaktır.

 

Kedinizle Oynarken Oyuncak Kullanın

 

 

Kediler reyin sırasında kendisini kaybeder ve serinkanlı bir tutum gösteremez. Bu tutum şekli içerisinde canını yakabilir. Bu surattan onunla reyin oynarken bir oyuncak kullanabilirsiniz. Bu oyuncak bir ip yumağı, lazer ışıklı işaretleyici veya rastgele bir şey olabilir.

 

Kediniz için uygun aksesuarları ve oyuncakları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Kedinizle Reyin Oynayın

 

Gün içerisinde kedinizle oyunlar oynayın. Bu kedinizin sıhhati için ve enerjisini boşaltmak için en doğru usul olacaktır. Onunla oynarken onu yorarsanız size olan saldırma olasılığı eksilecektir. Zira yorulmuş bir kedi saldırma meylinde değildir.

 

Aynı zamanda reyin oynamak kedinizin sıhhatini büyük oranda tesirler ve ideal kilosunda olmasını sağlar. Kedinizin ideal kiloda olup olmadığını bilmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

 

Kedinizi Kısırlaştırabilirsiniz

 

 

Kısırlaştırılmamış kediler, kısırlaştırılmış kedilere oranla daha asabi bir yapıya sahiptir. Her kısırlaştırılmamış kedi asabidir demek yanlış olacaktır ancak kedilerde kısırlaştırma işlemi kedinizin daha serinkanlı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca kedinizin daha sosyal olmasını ve evini beğenmesini sağlayacaktır.

 

Kedinizi Tanıyın

 

Kediler genellikle ısırma veya tırmalama eyleminden evvel emin tepkiler göstermektedir. Bu tepkiler her kedide değişiklik gösterebileceği gibi genellikle göz bebeklerinin gelişmesi, cildin seğirmesi, mırlama, hırlama, uluma veya inleme sesleri çıkartmaktadır. Bunun yanında kulaklarını geri yatırabilir, bıyıklarını öne doğru dikebilir ve ağzını geriye doğru gererek hafif bir biçimde aralayabilir.

 

Kedilerin beden dilini daha iyi kavramak için Kedilerin Beden – Beden Dili Anlamları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kediler Neden Isırır ve Tırmalar?

 

 

Kedilerin ısırma ve tırmalama eylemlerini yasaklamak için öncelikle neden bu tavrı gösterdiklerini anlamak gerekir. Bu tutum içgüdüsel olabildiği gibi yavruyken geçirdiği yaşama ve şahsiyetine de bağlıdır.

 

Yavruluk Yarıyılında Anne Sütü

 

Bazı kediler doğdukları andan itibaren annesiz kaldıklarından dolayı insanlar tarafından biberonla beslenebilmektedir. Bu vaziyet neticesinde kedinin yavruluk yarıyılında yaşaması gereken itip-kakma eyleminden yoksun kalır ve bunun neticesinde geliştiğinde verdiği tepkilerin dozunu ayarlayamaz. Bu surattan da erişkinlik zamanında durduk yere şiddetli bir biçimde saldırabilir.

 

Kedilerde Stres

 

Şayet kediniz stresliyse veya kendisini köşeye sıkışmış seziyorsa saldırma eylemi gösterebilir. Kedilerde stres; anlamsız hengamelerden, etraf farklılığından, tanımadığı insanlardan kaynaklanabilir. Böyle bir vaziyette kedinizin stresli olabileceğini idrak etmeniz gerekir. Bu vaziyetle karşılaştığınızda kediniz de stres yapan vaziyeti düzeltmeniz en doğru tutum olacaktır.

 

Kedilerde Hastalık

 

Şayet kedinizin sızısı varsa veya hastaysa kendisini korunmayı düşünebilir. Bu olasılık neticesinde kedi saldırgan tutumlar sergileyebilir. Şayet kedinizde kilo kaybı, kusma gibi meseleler görüyorsanız baytara danışmanız en doğru tutum olacaktır. Kediniz iyileştiği taktirde bu gergin tutumları son bulacaktır.

 

Bunun yanında yaşlı kediler azıcık daha asabi olabilir. Yaşlı kedileri kucağınıza aldığınızda veya sarıldığınızda saldırgan tepkiler gösterebilir. Bu surattan etrafınızdaki şahısları uyararak kedinizin yaşını göz önünde bulundurmalarını isteyebilirsiniz. Kediniz için serbest hayat alanı oluşturmalısınız.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll