Kediler Yıkanır Mı?

Kediler Yıkanır Mı?

 

  • Kedi Bakımı Hakkında
  • Kediler Yıkanır mı?
  • Kediler Nasıl Yıkanır?

 

Kedi Bakımı Hakkında

 

Son yıllarda kedi sahiplenmek ve evimizde kedi bakmak oldukça revaçta. Barınaklardan veya hayvan satan belgeli yerlerden alınan kediler evde her ihtiyacı karşılanacak şekilde bakılıyor. Öyle ki sokak kedilerinden bir miktar daha iyi koşullarda yaşıyorlar. Kedilerin maması, günlük alacağı besin ve makro miktarı, tırnak bakımı, tüy bakımı, veteriner kontrolü ve çeşitli hijyenik uygulamaları oldukça dikkat edilmesi gereken önemli konular. Tıpkı bir insan gibi kediler de derin bir bakıma ihtiyaç duyar. Örneğin kedi mamaları protein, amino asitler içerir. Bu sebeple et ile beslenen kedilerin et olmadan da makroları alması sağlanır. Bunun yanında evde kedi besleyenler için en çok dikkat edilmesi gereken konu hijyendir. Kedilerin tırnak bakımı, tuvalet alışkanlığı, tüy bakımı önemli bir konudur. Hatta kediler bazı durumlarda yıkanır. Peki kediler neden yıkanır? Kedi yıkamak istediğiniz takdirde nasıl yıkarsınız? Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

 

Kediler Yıkanır Mı?

 

İnternet üzerinde “Kediler yıkanır mı?” başlığı altında bir araştırma yaptığınız takdirde farklı yorumlar görebilirsiniz. Çünkü kediler kendi temizliklerini dilleri vasıtasıyla yapabilirler. Sokakta gördüğünüz kediler bile belli oranda temizdir. Dilleri ile kendilerini temizlediklerini görebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda büyük oranda kirlenmiş olabilirler. Bu kirleri arındırmak ve tüyleri derin bir şekilde temizlemek için banyoya ihtiyaç duyabilirsiniz. Uzmanlar aşırı derecede ihtiyacınız olmadığı takdirde kedilerinizi yıkamamanızı öneriyor. Bu sebeple keyfi olarak değil de ihtiyaç durumlarında kedinizi yıkayabilirsiniz.

 

Kedilerinizi doğru beslediğiniz, tırnak bakımı ve çeşitli hijyenik bakımlarını doğru yaptığınız takdirde pek de yıkamaya ihtiyaç duymazsınız. Zaten ev ortamında beslenen kediler dışarıdakilere oranla daha temiz olur. Ayrıca doğal koşullarda bulunan kediler de ekstrem durumlar olmadıkça gözle görülür derecede kirlenmiyor veya rahatsız edecek derecede kötü kokmuyor. Ayrıca kedilerinizi yıkarken de uyulacak çeşitli gereklilikleri yerine getirmediğiniz takdirde bazı sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple dikkatli olmanızda her zaman için fayda var. Evinizde kedinize hijyenik bir ortam sağladığınız takdirde ve bakımını yaptığınız takdirde kedileriniz oldukça temiz olacaktır.

 

Kediler Nasıl Yıkanır ?

 

  • Öncelikle kedileri normal şampuan veya sabunlarla yıkamanız tavsiye edilmez. Bu durum için özel üretilmiş şampuanlar mevcuttur. Bu şampuanlar kedinizin tüylerine ve cildine zarar vermez. Kimyasal içermeyen ürünler tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
  • Kedinizi yıkayacağınız banyonun sıcaklığını iyi ayarlamalısınız. Kedinizin hasta olmasını istemezsiniz.
  • Kediler suyu pek sevmez. Bu sebeple biraz agresif olacaktır. Kedinizi sakin bir şekilde banyoya sokun. Mümkünse ikinci bir kişiden yardım alın.
  • Kedinize zarar vermemeye çalışın. Canını acıttığınız takdirde size karşı olan sevecenliğini kaybedebilir. Ayrıca böyle bir durumda size zarar verme eğilimine girecektir.
  • Kedinizin tüylerini yumuşak bir şekilde ovalayın. Masaj yaparak banyo yaptırırsanız daha derinlemesine bir temizliğin yanı sıra kedinizin daha az agresif olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kedinizi şampuanladıktan sonra temizliği için kullandığınız suyu içmemesine dikkat edin.
  • Banyo bittikten sonra kedinizi bir havlu ile nazik hareketlerle kurulayın. Kurularken de canını acıtmamaya dikkat edin.

 

Yazımızda bahsettiğimiz gereklilikleri yerine getirdiğiniz takdirde oldukça iyi bir kedi banyosu deneyimi yaşayacaksınız. Yine de bu durumu bir keyif haline getirmeyin. Gerekli olmadıkça kedinizi yıkamayın. Banyo esnasında ise kedinize özel ürünler kullanın. Her zaman nazik ve kibar olmayı unutmayın. Kedinizin hijyenine dikkat ettiğiniz takdirde kediniz hastalanmayacak, kirlenmeyecek, çevresi için hastalık riski taşımayacaktır. Bu sebeple kedinizin bakımını periyodik bir şekilde yapmayı unutmayın.

 

“Kedi Şampuanı” hakkında bilgi sahibi olmak için https://hepsimama.com/deri-ve-tuy-bakimi-urunleri-c458.html adresini inceleyebilirsiniz.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll