Kediler Neden Öfkelenir? Kedi Sakinleştirme Usulleri

Kediler Neden Öfkelenir? Kedi Sakinleştirme Usulleri

Kedilerde insanlar gibi zaman zaman dargın hareketler sergileyebilir. Bu dargınlaşmanın pek çok farklı nedeni olabilir, ancak kedilerin saldırganlık gösterme gidişatı oldukça normal ve sıhhatli bir tutumdur. Özellikle dışarıda yaşayan kedilerin kendisini gözetmesi için ve gelen tehditleri savurması için saldırgan olması ehemmiyetlidir. Bunun yanında kediler özünde avlanma içgüdüsüne sahip olduğu için saldırgan hareketler oldukça normaldir.

 

Kedilerde saldırganlığa yol açan bir değişik unsurda duygu metamorfozlarıdır. Her ne olursa olsun saldırgan bir kedi ile irtibat kurmak ve meseleyi çözmek hakikatinde sanıldığı kadar güç değilidir. Buradaki ehemmiyetli unsur, kedinin kızgınlaşma nedenini bulmaktır. Kedilerde kızgınlığa yol açan en esas gidişatlar fobi, stres, kaygı ve sosyalleşme beceriksizliği olarak öğrenilmektedir. Dilerseniz kedilerde saldırganlığa yol açan unsurları araştıralım.

 

Kediler Neden Öfkelenir?
 

Kedilerin en  esas kızgınlaşma nedeni canlarının acımasıdır. Misalin bir kedinin bedeninin bir noktasında yara varsa ve siz o yaraya değdiğinizde canı yandıysa saldırganlık gösterebilir. Aynı biçimde yanlışlıkla da olsa kuyruğuna bastığınızda sizi tırmalayabilir.

 

Fobi

Kedilerin saldırganlaşmasına neden olan değişik unsurlardan bir tanesi de kedinin korkmuş olmasıdır. Korkmuş bir kedi kendini daha büyük göstermek için çalışır. Bu surattan karnını içeri sürükler, tüylerini kabartır ve kuyruğunu havaya diker. Bu sırada dişlerini gösterir ve karşı tarafa fobi vermeye çalışır. Bu fobi halindeyken kediye yanaşmanız neticesinde size karşı da saldırabilir. Bu surattan dikkat edilmelidir.

 

Hormonal Gidişatlar

Genelde kısırlaştırılmamış kediler daha dargın olmaktadır. Erkek kedilerin çevresinde dişi kedi olduğunda değişik erkek kedilere saldırabilir. Şayet iki kedi tartışma ediyorsa onları ayırmaya çalışmak doğru olmayacaktır. Zira iki kedi birden size karşı saldırabilir ve ciddi hasarlar verebilir.

 

Psikolojik Gidişatlar

Kedilerin hırçın hareketler sergilemesinin bir sebebi de psikolojik meselelerdir. Kediniz devamlı kapalı alandaysa ve sırçadan başka kedileri görüp onlara erişemiyorsa hayal kırıklığı yaşayabilir, yada kedinizin mamaya erişememesi onun saldırgan olmasına yeterli olabilir. Bu vaziyetten kaynaklı öfkelenirse asabını başka bir şeyden çıkartmak isteyebilir.

 

Stres

Değişik bir psikolojik vaziyette strestir. Kedinin bulunduğu civarda devamlı iki birey tartışma ediyorsa, devamlı yüksek ses varsa, beslenmesi doğru sağlanmıyorsa kediniz stres altında olabilir. Bu gibi gidişatlara dikkat edilmesi gerekebilir. Genelde bunlara maruz kalmış kedilerin daha fazla kızgınlaştığı görülmektedir.

 

Travmalar

Kedilerin geçmişte yaşadığı bir travma kedilerin dargınlaşmasına yol açabilir. Misalin bir kedi geçmişte bir insan tarafından şiddete maruz kaldıysa insanlara karşı saldırganlaşabilir. Bu sualin çözülmesi için baytara müracaat etilmelidir. Rehabilitasyon sürecine göre yatıştırıcı ilaçların kullanılması da olasıdır.

 

Kediler Nasıl Serinkanlıleştirilir?

 

Kedilerin nasıl serinkanlılaştırılacağına geçmeden evvel neden hiddetlendiğini kavramak oldukça ehemmiyetlidir. Bu safhada en ehemmiyetli usul kedilerin beden dilini kavramak olacaktır. Bu mevzu hakkında Kedilerin Beden – Beden Dili Anlamları adlı yazımızı araştırabilirsiniz.

 

Kedilerin hiddetlenmesine yol açan etmenlerin büyük bir kısmını yukarıyada sarihledik bunların yanı gizeme tabiatlarından kaynaklı olan vaziyetlerde olabilir. Bu gidişatlar;

 

Bölgesine karşı başka kedilerden tehdit geldiğini sezdiğinde,

Anne kedilerin içgüdüsel olarak yavrularını gözetmek istemesi,

Erkek kedilerin birbirine karşı dargın davranması,

Oyunu bir savaş olarak idrak edip, kazanmak istemesi.

olarak sıralanabilir. Şimdi kedileri serinkanlılaştırmak için uygulanması gereken adımlardan bahsedelim.

 

1- Beden Dilini Kavramak

Yukarıyada da bahsettiğimiz üzere kedilerin beden dillerini idrak etmek büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu sayede kedinizin hareketlerini takip ederek duygusal gidişatı hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Aynı zamanda isteklerini de kavrayabileceksiniz.

 

2- Hiddetlendiği Zamanları Öğrenmek

Bazı kediler, bazı gidişatlarla karşılaştığında hep aynı tepkiyi verir ve öfkelenebilir. Misalin kediniz başka bir hayvan gördüğünde dargın bir davranış sergiliyor olabilir. Genelde kedilerin saldırmalarına neden olan bir gidişat bulunmaktadır. Kediniz saldırganlaştığında buna neden olan unsuru bulmanız büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu gidişatı bildikten sonra bunun yaşanmamasını sağlayın.

 

3- Anne Kedilerde Asabilik

Kedilerin çok büyük bir kısmı doğumdan sonra dargın tavırlar sergilemektedir. Zira, kediler iç dürtüsel olarak yavrularını gözetmek istemektedir. Bu dargın davranışları genelde yavrularına karşı bir tehdit sezdiklerinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle de doğum yaptığı ilk hafta pek yanaşmamak ve güvende olduğunu sezdirmek gerekir.

 

Yeni doğum yapan kedilerin stresten uzak bir etrafa sahip olması gerekir. Bu zaman içerisinde kedinin yavrularını ele almamak, yüksek ses yapmamak, kediyi tanımadığı bireylerden uzak yakalamak oldukça ehemmiyetlidir.

 

4- Hür Alan Sunmak

Kediniz için en iyi ihtimalleri sunsanız da özünde dargın olan bir kedi insanlarla pek sosyalleşemez. Bu kedilerin güven duygusunu tanıması için hür bir biçimde hareket edebileceği bir civar sunulmalıdır. Ayrıca devamlı kedinizle uğraşmamak ve güçle reyin oynamaya çalışmamak zorunludur.

 

Kediniz bir odanın içerisindeyse doğrudan göz teması kurmayın ve kedinin basitçe kaçabileceği bir yol gösterin. Şayet kedi kendisini köşeye sıkıştırılmış sezerse saldırgan davranış sergileyebilir. Dargın kedilere yanaşmaya çalışmaktan ziyade, onların sizin yanınıza gelmesini sağlamak daha doğru olacaktır.

 

Dargın bir kediye yanaşmanız gerekiyorsa, uzun kollu elbiseler ve eldiven giyerek hareket etmenizi nasihat ederiz. Aksi halde kedi tırmalamasına maruz kalabilirsiniz. Şayet kediyi kucağınıza almanız gerekiyorsa evvel kalın bir havluya sarın ve süratli hareketlerle kucağınıza alın.

 

5- Oyuncak Tercihi

Kediler özünde avlanma güdüsüne sahip oldukları için bu hislerinin bir biçimde törpülenmesi gerekmektedir. Bunun için içerisinde avlanmasını sağlayacağı, tutmak isteyeceği oyuncakları seçmek bu duygusunu tatmin edecektir. Bazı kediler ise kendini korunabileceği oyuncaklardan beğenmektedir. Kedi Oyuncakları ve Aksesuarları adlı yazımızdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

6- Kedinize Zaman Ayırın

Şayet bir kedi ile hayatınızı paylaşıyorsanız kedinizle reyin oynamanız gerekmektedir. Günde iki kere 20’şer dakika kedinizle reyin oynayabilirsiniz. Bu kedinizin mutlu olması için oldukça ehemmiyetlidir. Bu sayede kedinizle aranızdaki bağ da güçlenecektir.

 

Kediniz çok dargın ise birlikte reyin oynamak yerine aynı civarda bulunmanız daha doğru olacaktır. Kedinizin size alışması için odanın ortasına yatın ve gözlerinizi kapatın serinkanlı bir biçimde durun. çevrenize de mükâfat mamaları yerleştirin. Bu sayede sizin bir tehdit olmadığınızı kavrayacak ve size karşı yumuşayacaktır.

 

Kedinizle reyin oynarken size saldırırsa, tekerrür oyuna başlamadan evvel uysallaşmasını bekleyin. Kedinizin doğrudan elinizle oynamasına izin etmeyin. Şayet kediniz saldırırsa ve size hasar verirse ona ceza vermeyin ve şiddet uygulamayın. Ayrıca size saldırdığında kedinizden kaçmayın, aksi halde daha fazla saldırmak isteyebilir.

 

7- Hürleştirin

Kediniz devamlı olarak kapalı bir alan içerisinde kalırsa mutsuz olabilir. Bunun için çevreyi çevrili olan tehlikesiz bir alan içerisinde dışarıya çıkartılması zorunludur. Bu alanda kediniz güvende olmalıdır. Aynı zamanda dinlenebileceği, çevreyi izleyebileceği ve dolaşabileceği bir civar sağlanmalıdır. Şayet kedinize bir bahçe sağlayamıyorsanız, konutunuzun sırça kenarında ona özel bir kısım yapabilirsiniz.

 

8- Mükâfatlendirme

Kediler için en hoş eğitim usullerinden bir tanesi mükâfatlandırma tekniğidir. Kedi Mükâfat Maması Nedir? Kediler Nasıl Mükâfatlendirilir? adlı yazımızı okuyarak bu mevzu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kediler, beslenmeyi pozitif olarak idrak etmektedir. Dolayısıyla sizin aralıksızını sürdürmesini istediğiniz hareketler sergilediğinde onlara mama ve mükâfat vermek ehemmiyetlidir. Kediniz serinkanlı ve durgun tutumlar sergilediğinde onlara mükâfat maması verebilirsiniz.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll