İran Kedisi Kişiliği

İran Kedisi Kişiliği

İran Kedisi Persian ; asırlardır en çok bakılan kedi türü olmasının yanında, uzun ve şişkin yapıdaki hoş tüyleri sayesinde, bir çok müsabakada birincilik elde etmiş, gönüllere kurduğu tahtı resmileştirmiştir.

 

iran kedisi kişiliği özellikleri

 

İran Kedisi; çok uslu, seri bilen, soğukkanlı ve sevecen bir Kedi Türüdür. Sahibinin kucağında, saatlerce bunalmadan oturabilir. Bakımı çok güç olsa da, onu bırakılmaz yapan çok hoş bir dış görünüşü ve iyi mizaçlı bir kişiliği vardır.

 

 

 

İran Kedisi Kişiliği ve İrtibatı

 

İran Kedisinin İnsanlarla irtibatı iyi olduğu gibi değişik konut hayvanlarıyla da çok iyi geçinir. Soğukkanlı yapısı yaşının ilerlemesiyle iyice hareketsizleşmesine ve miskin olarak nitelendirilmesine neden olsa da;

 

reelinde reyin oynamayı çok beğenir fakat alakasını sürükleyecek bir şey olmadığında, bunalır ve bulunduğu yerde bir anda yatmaya başlayabilir.

 

 

 

Fizyolojik yapısındaki duyarlılık sebebiyle basık burun kaynaklı solunum eforluğu, fazlaya kaçan ve sürekli bakım isteyen Göz hastalıkları, uzun tüylerinin birbirine gezerek kırık yaradılışı, Ten Problemleri vb. dışarıda yaşaması neredeyse ihtimalsiz olan İran Kedisi, konutlarda salonların baş köşelerine yakıştırılmış, hoşluk emsali kedilerdir.

 

 

 

İran Kedileri Sahiplerine Bağlı mıdır?

 

Bu kadar duyarlı olmaları, onların sadece konut içerisinde beslenmesine neden olmuştur. İran Kedisinin günlük olarak tüylerinin taranması, göz akıntılarının arınılması harekâtları yapılarak ve kendilerine özel tüy yumağı önleyici kuru mamalarla beslenerek uzun seneler vasati on beş sene yaşayabilirler.

 

İran Kedisi, her gün arınılan gözleri ve devamlı taranarak bakım yapılması gereken uzun tüyleri olsa da, konutlarda bakımı seçim edilen kedilerin başında gelir.

 

 

 

Bunun en ehemmiyetli sebebi, sahibine bir köpeğin bağlılığı gibi bağlılık göstermesi,devamlı çevresinde dolanması ve kucağa alınarak okşanmaktan neşe alan bir kedi olmasıdır.

 

İran Kedisi zekidir ve seri bilir. İnsanlarla arasındaki  bağlantı eforludur. Tüm bu hoş mizaçlarının yanında, basık burunlu sevimli suratı, tıknaz yapısı, pofuduk tüyleriyle çok hoş bir dış görünüşü vardır.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll