FİLTRE SEÇENEKLERİ

Stok Durumu
Fiyat Aralığı

Filtre Malzemeleri

  • katalog
  • liste

 

Akvaryum Filtre Malzemeleri

 

Akvaryumunuzun sağlığı için filtreler çok önemlidir. Azot döngüsünü devam ettirir ve akvaryum sakinlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Filtre malzemeleri, filtrenin içinden geçen suyun kalitesini değiştiren bir sistemdir. Çeşitli malzemeler sayesinde, akvaryumunuzda en uygun ortamı oluşturmak için mekanik, biyolojik ve kimyasal türler arasından seçim yapabilirsiniz.

 

Her üç tip de önerilir, ancak bir akvaryumun en az biyolojik ve mekanik filtrelere sahip olması gerekir. Bu ortam türlerinin bileşenleri aynı filtreye dahil edilebilir. Üç tür filtrasyon, işlevlerini yerine getirmek için üç farklı ortam türünü kullanır.

 

Mekanik

Mekanik filtre parçası, biyolojik ve kimyasal filtre parçalarınndan önce yerleştirilmelidir. Mekanik ortam, daha büyük parçacıkları gidermek ve böylece filtrenin diğer alanlarında tıkanmayı ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Mekanik filtrasyon, balık dışkısı, tortu, yenmemiş yiyecek veya toz içeren çirkin parçaları temizler. Birikmesini önlemek için, filtre ortamı düzenli olarak temizlenmelidir.

 

Mekanik filtrasyon parçaları arasında filtre ipi, bağlı pedler ve süngerler bulunur. Bunlardan bazıları biyolojik ortam olarak ikili bir amaca hizmet edebilirken, etkili olmak için mekanik filtre parçalarının sık sık değiştirilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.

 

Biyolojik

Biyolojik ortam genellikle mekanik ortamdan sonra ve kimyasal ortamdan önce yerleştirilir. Yararlı bakteri kolonileri için konukçu görevi gördüğü için biyolojik ortamın tıkanmaması özellikle önemlidir. Tıkanırsa, oksijen akışı engellenir ve bakteriyel kolonileri ölme riskine sokar. Bu sebeple biyolojik ortamı, kutudaki en üstteki ortam olarak yerleştirmeyin.

 

Biyolojik filtrasyon malzemeleri arasında seramik halkalar, süngerler, pedler, biyo topları ve yıldızlar, kum ve çakıl bulunmaktadır. Bunların bazılarının mekanik filtreler olarak da kullanılabileceğini unutmayın.

 

Kimyasal

Çoğu akvaryumcu toksinleri uzaklaştırmak ve su kimyasını değiştirmek için kimyasal madde kullanır. Genel olarak, kimyasal malzemeler filtrenin altına yerleştirilir. Önce kimyasal ortam yerleştirilirse, tıkanır ve kimyasal filtreleme özelliğini yitirir.Bu yüzden henüz bu özelliğini kaybetmeden çok önce değiştirilmesi gerekir.

 

Kimyasal besiyerini biyolojik besiyerinin önüne koymak, biyolojik kolonilere ulaşmadan önce bakterilerin yaşadığı yerlerin bir kısmının giderileceği anlamına gelir. Sonuç olarak, amonyak ve nitrit seven bakterileri biyolojik filtre ortamında gelişmeleri daha düşük olacaktır. Kimyasal filtrasyon ortamının filtrenin son aşaması olarak yerleştirilmesi, bakteriyel kolonileri etkilememesini sağlar.

Kimyasal filtrasyon ortamlarının türleri arasında aktif karbon, zeolit, turba, ferrik hidroksit ve çeşitli reçineler bulunur.

 

Hepsimama.com’da Akvaryum Filtre Malzemeleri

 

Aynı zamanda akvaryum filtreleriniz kadar önemli olan  filtre ortamınızdır. Akvaryumdaki suyunuzu taze tutmak için düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. İster tuzlu su, ister tatlı su akvaryumu olsun, büyük ya da küçük akvaryum olsun, akvaryumunuz için doğru boyutta filtre ortamı ve doğru türü kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

 

Hepsimama.com’da, akvaryum filtre kartuşları, biyo tekerlek filtrasyon ekipmanları, filtre pedleri, çantalar, kollar, köpük filtresi, aktif karbon filtreleri, biyo topları, toptan sünger filtreleri, akvaryum kolları, filtre torbalarını bulabilirsiniz. Sera Biofibres İnce Gözenekli Filtre Malzemesi, JBL NitratEx Nitrat Yokedici, Eheim 2211 Mavi Yedek Sünger (2 Adet), Eheim Karbon Dış Filtre Malzemesi, Sera Super Carbon Filtre Ekipmanı 1000 Gr, Eheim Synth Filtre Elyafı 1 Lt gibi çeşitlere sahibiz.

 

 

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll