Chartreux Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Chartreux Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Devamlı tebessümen suratı, kendine özel şahsiyeti ve muhteşem görünüşüyle ilk kere Fransada da görülmeye başlayan Chartreux Kedisi, bizleri kendine hayran vazgeçecek özelliklere sahiptir. Eşlikleri ve tarihi ile Habeş Kedisi, Sibirya kedisi ve ülkemizden Ankara Kedisi ile ortak ataya sahiptirler.

 

Geçmişi asırlara direnen Charteux Kedisi bir hayli terbiyeyi yapıta, şiire mevzu olmuş hatta bir yarıyıl Fransa Krallık Sarayın da kendine yer bulmuştur.

 

Chartreux kedisi tarihi

 

Rahip cübbesine eş, sarih gri kürke sahip Chartreux Kedisi Çartrex adını Fransa’ da ortaya çıkan Carthusian isimli dini gruptan almaktadır. Chartreux kedilerinin suskun ve durgun yapıda olmaları, dini grubun bu kedileri dost edinmesinde büyük rol oynamıştır.

 

Fransa’ da 18. asırdan itibaren gözlemlenmeye başlayan Chartreux Kedisi; ahırlarda, dükkanlarda ve konutlarda fare ve eşi canlıları tutmak emeliyle kullanılmıştır. Müthiş avcı kişiliğe sahip olmaları bu kedilerin 1800‘ lü senelerin en popüler kedi cinsleri arasında yer almasını sağlamıştır.

 

Chartreux Kedisinin kalın sert ve mavi tüyleri malesef o yarıyılda kürkçüler tarafından kürk üretiminde kullanılmıştır. Hatta Fransızca da ‘bataryaya da Chartreux’ isimli kürk modeli de adını bu kedilerden almaktadır. Fransız Edebiyatında da isminden laf ettiren Chartreux’ lar şiirlerde ‘Farelerin düşmanı’ olarak adlandırılmıştır.

 

Chartreux Kedisi Şahsiyeti

 

Genel olarak tarihi kısmında da belirttiğimiz gibi genel olarak dost edinmeyi hoşlanan, suskun ve rahat kedilerdir. Gün içerisinde kesinlikle birkaç defa şekerleme yapmaktadırlar yatarken bu kedileri izlemek insana huzur vermektedir.

 

Sıçrama, zıplama mevzusunda süper giderekmeye sahiptirler ve bu marifetlerini sahiplerine sergilemekten çok mutluluk dinlerler. Bu ırk devamlı alakaya lüzum dinlemez ama sahiplerinin yanında olmaktan oldukça hoşnut olurlar.

 

Sesini seyrek kullanırlar, isteklerini genellikle gözleriyle sizlere anlatmayı seçim ederler. Bu özellikleri onu çok asil yapmaktadır. Sizlere teklifimiz şayet Chartreux Kedisi ile yaşıyorsanız onu dikkatle gözlemlemelisiniz. Zira tutumlarına bilindik olmazsanız size rastgele bir sesli deklarasyon vermeyeceği için ne istediğini kavramanız çok muhtemel olmayacaktır.

 

 

Yeni Kedi Sahiplenme Kılavuzu – İlk Kere Kedi Sahipleneceklerin Öğrenmesi Gerekenler

İnsanlarla irtibatı özellikle sahipleri ile kurdukları bağ muhteşemdir. Hatta sahiplerinin duygusal vaziyetlerini, mutlu veya mutsuz olarak beyinlerinde işaretleyip ona göre tutumlarını sergilemektedirler. Kısaca moraliniz bozulduğunda Charteux Kedisi’ ni kucağınızda ansızın görebilirsiniz.

 

 

Chartreux Kedisi Özellikleri ve Beden Yapısı

 

Chartreux Kedisi Özellikleri kısmında sizlere hem fiziksel özelliklerinden hemde bu sevimli kedilerin apaçık özelliklerinden bahsedeceğiz.

 

Chartreux Kedisi kısa, kalın tüylere ve geniş gövdeye sahiptir. Hoş kürkünün yanı gizeme en apaçık özelliği yuvarlak, geniş kafa biçimindeki tatlı ve anlamlı koyu turuncu gözleridir. Yanakları geniş ve tatlı, tebessümen ifadeye sahiptir. Ayrıca büyük olmayan ve kafasının üstüne denk gelen kulaklara sahiptirler.

 

Bedeniyle orantılı bacakları, onları şahane süratli ve avcı kediler yapmaktadır. Geniş omuzları ve derin göğüs yapısıyla çok eforludur.

 

Chartreux Kedisi fazla sosyal bir kedi değildir ancak çekingen bir kedi de değildir. Tasvire sürecini bitirmeden kimseye yakınlaşmazlar.

Chartreuxlar insanlarla beraber yaşamaktan neşe alan, zarif ve civarın huzurunu kaçırmyacak zarif özelliklere sahiptirler.

Chartreux Kedisi Özellikleri arasında en dikkat sürükleyeni sahiplerine sadık ve aşırısıyla disiplinli olmalıdır. Bu fazla disiplinli kedileri sürekli mükâfatlandırmayı unutmayın!

Beslenmelerinde genellikle kuru kedi maması kullanılması ehemmiyetlidir. Ayrıca konserve mamalara da bu kedilerin bayıldıklarını söyleyebiliriz. Ekstra: En İyi Kedi Maması Markaları

 

Chartreux Kedisi Bakımı

 

Chartreux Kedisi Bakımı Norveç Orman Kedisi, İran Kedisi gibi kedilere oranla daha basittir. Kısa, kalın kürkünü haftalık fırçalamanız başlangıçta yeterli olacaktır. Bahar ve özellikler güz gibi tüy dökümünün yaşandığı aylarda fırçalama süresini çoğaldırmalısınız.

 

Kediler Neden Tüy Döker? Tüy Dökümü Çözümleri Nelerdir ?

Banyo seyrek, umulmadık vakalar yaşandığında lüzumludur. Şayet banyo yaptırmak isterseniz kürkünün bütün arınılması için yeterince ıslanması için mücadele göstermelisiniz.

 

Diş hastalıklarını önlemek için günlükönerilen, haftalık diş bakımını kesinlikle yapmalısınız. Ayrıca arkadaşımızın gözlerini de nemli yumuşak bir bezle arınmayı unutmayın.

 

Chartreux Kedisi Sosyal Yaşantısı

Çocuklarla ve Değişik Canlılarla İlişkisi

 

Bu muazzam suskun ve geçimli kedilerin çocuklarla ilişkisi şahanedir. Çocukların getirdiği güçlüklerde onları tırmalamak yerine uzaklaşması en dikkat çekici özelliğidir. Sevimli davranışı sayesinde de kedi arkadaşı köpeklerle yaşamaktan neşe alırlar.

 

Chartreux Kedisi Kaç Sene Yaşar?

 

Chartreux Kedisi’ nin vasati ömrü 11 ila 15 sene arasında değişmektedir. Ancak sayılar vasati olduğu için kediye göstereceğiniz hoş günlerle hayat süresi aralıksız çoğalacaktır.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll