Yavru Kedi Sahiplenmeden Önce Yapılması Gerekenler

 Evinize bir dost olarak eşlik edecek kedinizi sahiplenmeden önce belirtmemiz gerekir ki sokakta ve barınaklarda yüzlerce kedi var iken satın almanız daha doğru olacaktır Ayrıca kedi satın almanız bu piyasaya destek vererek devam etmesine olanak sağlar satın alınan özellikle cins olması istenen kediler kötü şartlarda ve kontrolsüz bir şekilde çoğaltın maktadır Bu nedenle sahiplenmeliyiz doğru bir karardır Ayrıca satın alınan kedilerin çoğu hassastır bakımı zor hayvanlardır Örneğin ömür boyu çektikleri bulunan Scottish Fold kediler gibi...

Yavru Kedinizin Her şeyini Eksiksiz Alın

Karar verdiniz ve bir yavru kedi sahipleneceksiniz. Tüm canlı yavruları gibi kedi yavruları da hassas yapıdadır. Sahiplenmeye karar verdiğiniz kediniz 9 yıl kadar yaşayabilir, iyi bakılır ise 12-14 yıl da yaşayabilir. Bu süreçte beraber olacaksınız ve kararınızı doğru bir şekilde vermediğinizden emin olmak için kendinize tekrardan sorun, çünkü bir canlının sorumluluğunu almak üzeresiniz.

Bir kediyle ev arkadaşı olmak konusunda kararınız kesinleşti ve yavru kedinizin ihtiyaçları hakkında soru işaretleriniz var. Öncelikle temel ihtiyaçlardan başlayın. Mama, kedi kumu, kedi tuvaleti ve mama ile su kabı aldıktan sonra kedinizin evde sıkılmaması ve alışma sürecinde eğlenebilmesi için oyuncaklara sıra geldi.

Onun ilgisini çekebilecek, tüylü, renkli, ses çıkaran oyuncaklar tercih edebilir, yaylı, hareket eden tarzda oyuncaklar alabilirsiniz. Kediler evinizde kendi alanına ihtiyaç duyacaktır. Ona bir alan yaratmak için kedi yatağı, kedi evi alabilirsiniz. Tırmanma matı gibi eşyalar da tercih ederek kedinize bir alan yaratabilirsiniz.

Yavru Kedi Sahiplendikten Sonra Neler Yapılmalıdır?

 Her canlı kendi ortamından ya da bildiği bir ortamdan uzaklaşınca tedirgin olabilir. Kedinizi eve getirdiğiniz ilk gün siz heyecanlı iken kediniz stresli ve tedirgin olacaktır. Yapmanız gereken ona evinde ve güvende olduğunu hissettirmektir. Çok fazla üzerine gitmemeniz gereken yavru kedinizin etrafını incelemesi ve tanıması için ona zaman verin.

Evinizin içinde bulunduğu konumda güvende olduğunu bilmesi gereken yavrunuzun bulunduğu noktadan tehlikeli şeyleri ve düşebileceği çok yüksek ev eşyalarını uzaklaştırın. Diğer ev sahipleri ile tanışması için de beklemeniz gereken kedinizin alanını ona kolay gelecek şekilde düzenleyin. Mama kapları ve kedi tuvaleti arasında en az 1.5 metre bulundurmanız gereken alanına kedi yatağı gibi ona ait eşyaları da yerleştirmeniz alışmasını kolaylaştırır.

Yavru Kedinizin Güvenliğini Önemseyin

 Düşebileceği yüksek raf, dolap gibi eşyaları uzaklaştırmanızı belirtmiştik. Bunun nedeni kedilerin ağaç gibi yüksek yerlere çıkmaya çok hevesli olmasıdır. Ayrıca yüksek yerlerde kedini daha güvende hissedecek olan yavru kediniz için korunaklı ve minderli yüksek bir tırmanma matı gibi ürünleri de evinize dahil edebilirsiniz.

Pencerelere de tırmanmayı seven bu canlıların kaçma ya da dışarıyı merak ederek evden çıkmasını göz önüne alarak pencereyi kapalı tutmalısınız. Pencere açılacak ise sineklik bulundurmanızda fayda vardır. Yüksekten korkmayan yavrunuzun can güvenliği için özellikle yüksek katlı binalarda oturuyor iseniz balkon ve pencereler sıkıca kapatılmalıdır. Uzun ve ip şeklinde olan her şeye merakla bakan bu hayvanlar için bir diğer tehlike unsuru ise elektrik kabloları. Yavru kediler dişleri kaşındığında buldukları çoğu şeyi çiğnerler. Ya da elektrik kabloları ile oynamak isteyebilecekleri için olumsuz bir durum ile karşılaşma riskini almadan kablolarınızı erişemeyeceği şekilde bulundurmanız en iyisi olacaktır.

Yavru Kediler İçin Mama Seçimi

Yavru iken mide-bağırsak sistemleri çok hassas olan kediler için mama çeşitleri de özeldir. Genellikle yaş mamayı çok seven yavru kediler için küçük taneli, kolay çiğneyebilecekleri mamaları tercih edebilirsiniz. Fakat mama için en doğru seçimi yapacak kişi veterinerdir. Eğer yavru kedinizi sahiplendikten sonra bir veteriner ile iletişime geçerseniz onun yaşına ve ırkına uygun bir mama önerecektir. İlk tercih edilecek olan mama grubundan premium mamaları, veterinerinizin de büyük ihtimalle önerecektir. Özenle hazırlanmış yavru kediniz için bir mama seçimi çok önemlidir. Sağlıklı yavru kedi mamaları için tıklayınız.

Premium Mamalar

İçerisinde çoğunlukla doğal, organik ve kaliteli besin maddeleri bulunduran premium mamalar, ayrıca hiçbir koruyucu madde ya da zararlı kimyasal ürünler içermeyen mamalardır. Çoğu kedi cinsinde kullanabilen bu mamalar, çeşitli gruplara da ayrılmıştır. Yaş mamadan sonra en çok tercih edilen premium mamalar kedinizin sağlığını da korurken gerekli besin maddeleri, mineralleri ve enerjiyi de sağlar.

Kedi maması denildiğinde ve özellikle de premium mamalardan bahsediyor isek akla ilk gelecek olan marka Royal Canin oluyor. Bu markanın ürünlerini inceleyerek yavru kedinizin yaşına ve ırkına en uygun mamayı kolaylıkla bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

 Birçok kedi içgüdüsel olarak annesini taklit eder. Eğer annesinden kuma, toprağa kaka yapmayı öğrenmiş bir kedi sahiplendiyseniz işiniz çok basittir. Fakat kedinize, tuvalet tepsisini kullanması için alıştırma yapmanız gerekebilir. Oldukça basit bir yöntemle kedinizi tuvalete gitmesi için alıştırabilirsiniz. Tuvalete gitmek istediğini gördüğünüzde kedinizi tepsisine götürün ve bunu her mama yedikten sonra tekrarlayın. Bu alıştırmayı sabah ve akşam tekrar edin.

Bu tepsiye götürme işlemi, kediniz kendi kokusunu ve kedi tuvaleti yerini öğrendikten sonra sona erdirebilirsiniz. Kedi kumunun kalitesi de kedinizin tuvaletini etkileyebilir. Topaklanmayan ve koku yapmayan kedi kumu kullanmanız, kedinizin tuvalet konusundaki başarısını da etkilediğini unutmayın.

Kedi Tüy Dökme

 Oldukça tüylü olan bu hayvanlar stres zamanında, mevsim geçişlerinde ya da farklı durumlarda tüy dökebiliyor. Çok sık yıkamamanız gereken kedinizi tarayarak da tüy dökümünü azaltabilirsiniz.

Aşılar, İlaçlar ve Diğer Durumlar

 Yavru kedinize özenle bakmak istiyor iseniz ilk yapmanız gereken veterinerde kontrole götürmektir. Burada iç-dış parazit gibi aşılar hakkında konuşarak kedinizin ilk bakımını yaptırabilirsiniz de. Yapılacak olan aşılar hakkında veterinerinizden bilgi alabilirsiniz. Eğer kediniz halsiz ve zayıf görünüyor ise ya da veteriner hekim gerekeceğini düşünüyor ise kediniz için vitamin de verebilir. Bunları düzenli kullanmanız ise kedinizin sağlığı açısından oldukça önem arz ediyor. Kedinizin başarılarında ve verdiğiniz eğitimlerin karşılığını aldığınız durumlarda evcil arkadaşınıza sunacağınız ödül maması da kaliteli ve zengin içerikli olmalıdır.

Yavru Kedinize Yedirmemeniz Gerekenler

 Yavru kedilere verilen ilk yiyecek süt oluyor. Fakat inek sütü kediler için zararlı. Bu durumu bilmeyen birçok insan var. Eğer verilecek başka bir şey yok ise kedinize su ekleyerek ya da laktozsuz olan sütlerden verebilirsiniz. İnsanlar gibi beslenmeyen kedilerin hassas olduğu birçok yiyecek vardır. Ev yemekleri verilen kedilere içerisinde soğan ve sarımsak bulunan yiyecekler vermeyin. Bir diğer önemli nokta da çiğ yumurta, çiğ et ve balığı da pişirerek vermeniz gerekiyor ve yumurtayı da...

Çikolata da kediler için zehirli olduğu bilinen yiyecekler arasında. Bunların dışında ise alkol, pişmemiş hamur, süt, peynir ve diğer süt ürünleri, üzüm ve bilinenin aksine köpek maması da kedilere verilmemesi gereken yiyeceklerdendir.

Yavru Kedinizin Sağlıklı Büyüdüğünü Nasıl Anlarsınız?

 Çok enerjik olan yavru kediler eğer zinde iseler oradan oraya koşuşturur. Bunun dışında ise vücudunun yapısı, tüylerinin parlaklığı, canlı ve meraklı gözleri yavru kedinizin sağlıklı büyüdüğüne ve iyi beslendiğine işaret eder.