Ucuz Kedi Kumu Mu, Pahalı Kedi Kumu Mu?

Kedi sahiplenecek olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri kedi kumunun ne olduğu ve ne işe yaradığı sorusudur. Kedi kumu, kedilerin tuvaletlerini yaptığı kuma denmektedir. Kediler tuvaletlerini yapmak için, sıklıkla kedi kumu tercih etmektedir. Kedi kumları, özel bir kedi tuvalet kabı içerisine konulmaktadır. Günümüzde kedi kumu, en uygun ve en pratik kedilerin tuvaletini yapabileceği malzemelerden biridir. Kediler avcı bir yapıya sahiptir. Doğaları gereği kediler kazma ve gömme ihtiyacı hissetmektedir.

Kediler izlerini ve kokularını gizlemek isterler bu tamamen onların doğası gereği yaptığı hareketlerden biridir. Kedi kumları belirli malzemelerden üretilen özel ürünlerdir. Kendi içerisinde farklı türlere ayrılan kedi kumları kokulu ve kokusuz olarak da imal edilmektedir. Kırklı yılları başında, emici kedi kumları çıkmıştır. Özellikle ev içerisinde bakılan kedilerin, tuvalet alışkanlığını ev içerisine taşınması için üretilmiştir. Bu sayede kediler dışarı çıkmadan, hijyenik bir şekilde evde tuvaletini yapabilmektedir. Kedi kumu günümüzde daha da farklı bir şekilde verilmiştir. Kişiler fiyat ve yapı faktörüne göre diledikleri kedi kumlarını tercih edebilirler.

Kedi Kumu Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

Kedi kumlarının fiyatları birçok faktöre bağlı değişiklik göstermektedir. Bu faktörler ürünün ambalajı, paketin içerisinde ki kum miktarı, kumun markası ve içerisinde kullanılan malzemeye göre belirlenmektedir. Ayrıca kumların üretildiği yerlerde fiyat açısından değişiklik göstermektedir. Genel olarak silika kedi kumları bilinen en lüks kedi kumları çeşitleri arasındadır. Bentonit kedi kumları, bu kum türüne göre daha uygun fiyatlı bir şekilde temin edilmektedir.

Silika kedi kumları oldukça emici bir yapıya sahiptir. Bununla beraber silika kedi kumları, istenmeyen kokuların dışarıdan duyulmasını önler. Bentonit kedi kumu çeşitleri ise daha uygun fiyatlara temin edilebilecek ürünlerden biridir. Kedi kumları antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ayrıca birçok farklı kedi kumu koku hapsetme özelliğine sahiptir. Tercih edeceğiniz kedi kumunun idrarı iyi bir şekilde emeceğine emin olmanız gerekmektedir. Silika kedi kumu daha az tozlu kedi kumları arasındadır. Kişiler silika kedi kumu tercih ettikleri zaman bu kedi kumlarını da makul düzeylerde satın alabilir.

Bentonit kedi kumlarının ortalama otuz gün içerisinde değişmesi gerekmektedir. Silika kedi kumlarının ise ömürleri ortalama 2 aydır pahalı olan silika kumu daha uzun ömürlü bir şekilde kullanılmaktadır. Kişiler dilerlerse farklı türlerde satılan kedi kumlarını da hepsimama petshopu üzerinden daha uygun fiyatlara alabilirler. Bununla beraber dönem dönem farklı kedi kumları kullanarak, bütün kedi kumlarını karşılaştırarak kendiniz için en uygun olan markayı belirleyebilirsiniz.

İdeal Kedi Kumu Nasıl Olmalıdır?

İdeal bir kedi kumunun topaklanması gerekmektedir. Topak haline gelen kedi kumları daha kolay bir şekilde toplanmaktadır. Bununla beraber kediler ortalama günde iki, üç defa tuvaletlerini yapmaktadır. Kolay bir temizlik için, topaklanan bir kum tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Kediniz için tercih edeceğiniz kumun mutlaka anti bakteriyel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Özellikle anti bakteriyel yapıya sahip olan kedi kumları, kedileri zararlı mikrop ve bakterilerden korumaktadır.

Bununla beraber uzun süre boyunca kedilerin hijyenik bir şekilde tuvalet yapmasına yardımcı olmaktadır. İdeal bir kedi kumunun mutlaka suyu emmesi gerekmektedir. Kedi kumunun suyu emmesi kediler açısından son derece önemlidir. Nemli kalan veya ıslak kalan kedi kumları kedileri rahatsız etmektedir. Bununla beraber ıslak olan kedi kumları etrafa son derece rahatsız edici kokular yaymaktadır. Suyu emen kedi kumları, daha rahat bir şekilde temizlenmektedir. Hijyenik bir kedi kumuna sahip olmak isterseniz az toz çıkaran bir kedi kumu tercih etmeniz gerekmektedir. Toz çıkarmayan kedi kumları sizin ve kedinizin sağlığını koruyacaktır.

Toz çıkaran kedi kumları, kedilerin ciğerinde kalabilir. Bununla beraber özellikle kumun yanında mama ve su olması durumunda bu ürünlerin içerisine de toz girebilir. Özellikle tercih edeceğiniz kedi kumunun, tozsuz olmasına dikkat ediniz. Kedi, kumunun organik olması ise dikkat edilmesi gereken diğer faktörler arasındadır. Tercih edeceğiniz kedi kumunun içerisinde, kimyasal madde olmaması gerekmektedir. Çünkü kediler kumla temas etmektedir. İçerisinde bulunan zararlı kimyasal maddeler, kedileri hasta edebilir. Bununla beraber kediler geri dönüşü olmayan rahatsızlıklarda yaşayabilirler. Tercih edeceğiniz kedi kumunun boyutu orta olsun. Kedi kumunun ince veya kalın olması doğru değildir. Orta bir kum türü olması kediniz açısından daha rahat olacaktır.

İnce kedi kumları rahatlıkla kedilerin vücutlarına girebilir. Kedilerin nefes borusuna, burnuna veya idrar kesesine ince kum taneleri çok rahat girebilir. Bununla beraber ince taneli kedi kumları, kedilerin gözlerine zarar verebilir. Kalın olan kedi kumları ise kedilerin patisine zarar verebilir. Bununla beraber idrar ve dışkıyı bu tarz kumlar iyi bir şekilde ememezler. İdeal bir kedi kumunun, kokuyu tam olarak hapsetmesi gerekmektedir. Özellikle dışarıya, güzel koku çıkaran kumları tercih edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz kedi kumunun, sivri olmaması gerekmektedir. Özellikle sert ve sivri olan kedi kumları yavru kedilere büyük bir oranda zarar vermektedir.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenmektedir?

Kedi bakmaya başlayacak olan kişilerin mutlaka iyi bir kum ve kedi kumu kabı temin etmesi gerekmektedir. Bununla beraber kedi kumunun iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Topaklaşan kedi kumlarını veya emici özelliği olan kedi kumlarını daha iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz. Özellikle temizliğin daha hijyenik olması adına kedi kumu küreği temin edebilirsiniz. Kedi kumu küreği özellikle topaklı alanları daha rahat bir şekilde temizlemektedir.

Temizlik sırasında dilerseniz, eldiven ve benzeri ürünleri kullanabilirsiniz. Kedi kumunu temizledikten sonra üzerine mutlaka yeni kum eklemeniz gerekmektedir. Kum azaldıkça sizler yeni kumlar ilave edebilirsiniz. Markasına göre kedi kumunun ayda bir şekilde değişmesi gerekmektedir. Ancak bu temzileme ve kum değiştirme işleminin rutin bir şekilde olması gerekmektedir. Belirli dönemlerde ise kedi kumunun kabını yıkamanız gerekmektedir. Kumu poşet veya çuval gibi bir alana boşaltarak iyi bir şekilde kimyasal olmadan bu kabı yıkayınız.

Sonrasında ise iyice kurutunuz ve tekrar kum doldurarak kullanıma hazır hale getiriniz. Bununla beraber kedi tuvaleti için özel olarak hazırlanan poşetleri temin edebilirsiniz. İpli olan poşetler tamamen kedi tuvaleti için üretilmiştir. Bu ürünlerin kullanımı son derece kolaydır.

Kedi Kumu Kokar Mı?

Kedi kumları bazı markalarda kokmaktadır. Bununla beraber kedinin dışkısına göre bu koku durumu değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bu sorunu gidermek son derece kolaydır. Kişiler kedi kokusu olması durumunda, kokulu bir kedi kumu alarak bu sorunu değiştirebilir. Ayrıca kedi kumunu düzenli olarak temizlemeniz bu tarz kokuların azalmasına yardımcı olacaktır.

 Kum temizliğini yaptıktan sonra ise oda içerisinde özel hayvan spreylerini sıkarak, tuvalet kokusunu azaltabilirsiniz. Kedi kumları lavanta, çiçek kokusu veya limon kokulu şekillerde üretilmektedir. Bununla beraber kedi kumları kristal ve kum olarak ikiye ayrılmaktadır. Kristal kum çeşitleri genel olarak yetişkin kediler için tercih edilmektedir. Yavru kediler, kristal kumlardan korkmaktadır. Kristal kum çeşitleri net bir şekilde kokuyu içine çeker. İdrar ve benzeri dışkılar ise kristal kum içerisinde kalır. Diğer kum seçenekleri ise sadece topaklanarak tuvaleti toplar.