Premium Mama Mı, Ekonomik Mama Mı?

Köpek veya evcil hayvan besleyen kişilerin en çok dikkat ettiği noktalardan biri mama kalitesidir. Özellikle köpeklerin beslenme şekli, yaşam standartlarının iyi olması adına son derece önemlidir. İlk defa köpek bakacak olan kişiler, ne tür bir mama alacağına tam olarak karar verememektedir. Mamalar kendi içerisinde üç farklı gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar şu şekildedir;

  • Veteriner Mamaları 
  • Premium Mamalar
  • Ekonomik Mamalar

Genel olarak hassas bünyelere sahip olan köpekler için, veteriner mamaları tercih edilmektedir. Bu ürünler sadece veteriner hekimlerin kontrolü altında satılmaktadır. Bunları herhangi bir başka bir alanda bulmanız mümkün değildir. Bu mama dışında tercih edebileceğiniz diğer iki ürün ise premium ve ekonomik mama çeşitleridir. 

Premium Mama Nedir?

Premium mama türleri içerisinde herhangi bir şekilde dolgu malzemesi yer almaz. Dolgu malzemeleri, genel olarak mamaları şişirmek için tercih edilen ürünlerden biridir. Dolgu malzemeleri herhangi bir şekilde içerisinde mineral veya vitamin içermez. Özellikle dolgu malzemeleri, tamamen ürünün fiyatının artması için kullanılan bir malzeme türüdür. Premium mamalar içerisinde ise dolgu malzemesi yoktur. İçerisinde tamamen köpeklerin alması gereken besin değerleri bulunmaktadır. Ham maddelerden ve özel vitaminlerden oluşan bu mamalar tamamen kaliteli ürünlerdir. Bundan dolayı da fiyatları diğer mamalara göre daha pahalıdır.

Premium mamalar içerisinde yüksek besin değeri içermektedir. Ancak bu mamalar özellikle köpeklerin beslenme düzenini ve sağlığını korumak adına tercih edebileceğiniz mamalar arasındadır. Köpeklerin iyi bir şekilde gelişmesini destekleyen bu mamalar ayrıca köpeklerin genel sağlığını ve bağışıklık sistemini korumaktadır. Bütün bu özelliklerden dolayı sizlerde rahatlıkla premium mama tercih edebilirsiniz.

Bununla beraber bazı ırkların mutlaka premium mama yemesi gerekmektedir. Irk köpeklerin bazıları, kalitesiz yemler yüzünden hasta olmaktadır. Ancak premium mama kullanımı, köpeklerin hastalıklarını da azaltmaktadır. Sizlerde kaliteli premium mamalar ile köpeklerinize daha rahat bir yaşam sunabilirsiniz.

Ekonomik Mama Nedir?

Ekonomik mamalar içerisinde hammadde barındırmaz. Bu mamalar içerisinde tavuk ve et bulunmaz. Tamamen bunlara benzer malzemeler bulunur. Kesinlikle içerisinde yüzde yüz bir et grubu bulunmaz. Yüzde yüz içerisinde et grubu bulundurmayan mamaların fiyatları daha uygundur. Bu ürünler genel olarak köpek sahipleri tarafından sıkça tercih edilmez.

Ancak marketlerde ve benzeri alanlarda bu mamaları bulmak mümkündür. Ekonomik mamaları internet üzerinden veya petshop üzerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ekonomik mamalar genel olarak sokakta yaşayan hayvanlar için tercih edilmektedir. Özellikle evde hayvan bakan kişiler daha ekonomik bir şekilde dışarıdaki hayvanları beslemek için bu mama türlerini tercih etmektedir.

Kedi ve Köpek Mamasında Premium Mama Mı, Yoksa Ekonomik Mama Mı?

Evcil hayvan sahiplenmek ve beslemek son derece büyük sorumluluk isteyen bir durumdur. Ancak bu canlılarında en az insanlar kadar düzgün ve kaliteli yaşamaya ihtiyaçları vardır. Kediler ve köpeklerde gezmeye, yaşamaya, yemeye ve ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bununla beraber bu hayvanlar birçok farklı daha ihtiyacı hayatlarında görmek istemektedir.

Köpeklerin ve kedilerin düzenli aşı olmaları gerekmektedir. Diğer ihtiyaçlarını da rahatça karşılamanız durumunda, mutlaka premium mama tercih ediniz. Premium mama özellikle hayvanlarınızın daha rahat bir şekilde ve sağlıklı bir şekilde beslenmenize yardımcı olacaktır. Ancak paranızın yetersiz olmaması durumunda, evcil hayvanınız için uygun fiyatlı bir mama tercih edebilirsiniz. Evcil hayvanların, ev içerisinde hazırlanan yemekleri yememesi gerekmektedir.

Çünkü insanların tükettiği yemekler, herhangi bir şekilde hayvanlara yaramamaktadır. Bundan dolayı sizlerde hayvanlarınız için bütçenize en uygun mamayı temin ediniz.

Köpekler Günde Kaç Öğün Yemek Yemektedir?


Köpeklerin mama yeme miktarı tamamen yaşına göre değişmektedir. Her köpeğin mama yemesi türüne, cinsine ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Genç olan köpekler daha çok hareket etmektedir. Bunun için daha sık ve az porsiyonlar ile beslenmesi gerekmektedir. Bu sayede gün içerisinde aktif olan köpekler, rahat bir şekilde enerji açlığını kapatacaktır. Genel olarak köpeklerin maması günde iki defa olarak verilmektedir.

Belirli saatlerde vermeniz köpeğiniz için daha doğru olacaktır. Özellikle köpeğin sindirim sisteminin daha iyi olması adına mutlaka belirli bir marka kullanmanız gerekmektedir. Büyük bir aksilik olmaması halinde, köpeğinizin mamasını değiştirmeyiniz. Zaman içerisinde köpeğinizde belirli rutine alışır.

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilmelidir?

Bir köpeği beslemek son derece hassas bir durumdur. Ancak yavru köpekleri beslemek daha da zor bir durumdur. Yavru köpeklerin sindirim sistemleri, yetişkin köpekler gibi değildir. Zaman geçtikçe köpeklerin sindirim sistemleri oturur bir hale gelmektedir. Bütün köpeklerin, kendine ait bir beslenme alışkanlığı bulunmaktadır. Bunun için köpeğin rutinini fark etmeniz gerekmektedir. Köpeğin türü, rutini ve tuvalet alışkanlığına göre beslenme şekillerini zaman içerisinde oluşturabilirsiniz. En iyi köpek mamaları için tıklayınız.

Bununla beraber yanlış hazırlanan bir beslenme rutini, köpeğinizi olumsuz olarak etkilemektedir. Köpeğinizin beslenme şeklini doğru bir şekilde hazırlayınız ve bu uygulamayı eksiksiz olarak yapmanız gerekmektedir. Bir yavru köpeğin ilk altı haftası son derece önemlidir. Köpeğin sindirim sistemi ve iç organları bu dönemde tam olarak yerine oturur. Bu döneme kadar özel köpek sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Ancak bu sütü sonrasında kesmeniz gerekmektedir. İleriki dönemlerde süt vermeye devam etmeniz köpeğinizde enfeksiyona neden olabilmektedir.

Ortalama altı haftadan sonra köpeğinize mama veriniz. Ortalama köpek 6 aylık olduktan sonra ise yavru köpek maması yemesi gerekmektedir. Köpeğin bu döneminde kesinlikle ek gıda ve et gibi ürünler vermeyin. Özellikle kemik vermeyiniz. Köpekler 6 aylık olduktan sonra yetişkinlik dönemine girmektedir. 9. aydan sonra ise köpekler tamamen erişkin sayılmaktadır. Sonrasında ise daha kolay bir şekilde köpeğinizi beslemiş olacaksınız. Bununla beraber bu süreç içerisinde iyice onun beslenme ve tuvalet alışkanlığını öğrenmiş olacaksınız. Yavru köpeklere herhangi bir şekilde ev yemeği verilmez. Bununla beraber ev yemekleri köpeklere verilmemelidir. Verilen ev yemekleri içerisinde köpeklerin ihtiyaç duyduğu vitamin, protein ve mineraller bulunmamaktadır. Ancak kuru mama ve yaş mamalar içerisinde köpeklerin alması gereken bütün besin değerleri bulunmaktadır.

Yavru Köpek Maması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her cins ve türe göre yavru köpek maması yer almaktadır. Dilediğiniz marka ve bütçeye göre mamayı tercih edebilirsiniz. Ancak ilk defa deneyeceğiniz mamaları küçük boy almanız daha doğru olacaktır. Zira beğenmemesi halinde mamaya devam edemeyebilirsiniz. Bununla beraber kuru mamalar sindirim açısından köpeklere daha büyük bir fayda sağlamaktadır. Köpekler ağırlıklı olan D ve A vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Bununla beraber mamaların içerisinde kalsiyum, demir, iyot ve fosfor gibi katkı maddeleri bulunmaktadır. Yavru köpekler gün içerisinde ortalama dört defa yemek yemektedir. Ancak üçüncü ve altıncı ay arasında  yavru köpekler günde üç öğün yemek yemeleri gerekmektedir. Altı ile on iki ay arasında ise iki öğün ve bir yaşından sonra ise yavru köpeklerin günde sadece bir öğün yemesi gerekmektedir. Köpek mamaları içerisinde birçok farklı vitamin ve ek madde bulunmaktadır. Bununla beraber köpeklerinize ileriki dönemlerde bisküvi ve ödül maması desteği verebilirsiniz.  Ayrıca bir yaşından sonra diş gelişimi için köpeğinizi mama takviyeli ve deri takviyeli diş mamaları alabilirsiniz.