Köpeklerde Mantar Hastalığı Neden Olur?

Köpeklerde ve diğer hayvanlarda da insanlarda olan gibi birçok farklı cilt hastalığı görülebilir. Köpeklerde en sık görülen cilt hastalıklarından biri mantar rahatsızlığıdır. Mantar hastalığı köpeklerde birçok farklı sebepten görülebilir. Bununla beraber bu hastalığın mutlaka bir tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Uzun süre köpek cildinde mantar kalması, köpeklerde geri dönüşü olmayan sorunlar oluşturabilir. Mantar rahatsızlığını birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak kıl köklerinde, rahat bir şekilde mantar hastalığı tespit edilebilir. Kıl köklerinde yer alan mikrop ve bakterilerden kaynaklı çeşitli birçok enfeksiyon olabilir. Ancak kıl köklerinde iltihap olması, genel olarak mantar enfeksiyonuna işaret eder.

Köpeklerde Mantar Türleri

Köpeklerde bulunan mantar rahatsızlığı birçok farklı türden oluşabilir. Bu mantar türleri arasında en bilinenleri ise şu şekildedir;

 • Cladosporium
 • Aspergillus
 • Alternaria
 • Mucor
 • Rhizopur
 • Penicillum

Köpeklerde Mantar Gelişimi

Köpek derisine geçen mantar hastalığı ortalama kırk sekiz saat içerisinde kıl yapısına tamamen yerleşmektedir. Bununla beraber kılın çoğalması ile beraber mantarında çoğalması mümkündür. Sonrasında ise kıl yapısı içerisinde ödem oluşmaya başlar. Köpeklerin kılları çok çabuk kırılmaktadır. Bundan dolayı kırılmaya bağlı olarak, mantar enfeksiyonu ölür. Köpeklerde mantar olduğunun en büyük işareti ise üzerinde daire şeklinde bir bölge oluşmasıdır.

Tüyler değişmeye başladıktan sonra yavaşça farklı bölgelere dağılmaya devam eder. Köpeklerde var olan mantarlar, her zaman insanlara bulaşmaz. Bazı mantar türleri diğer hayvanlara ve insanlara bulaşabilir. Bazı durumlarda ise kesinlikle bulaşmaz. Köpeklerin mutsuz olması, stresli bir ruh haline sahip olması eksik veya doğru beslenmemesi de mantar enfeksiyonunun oluşmasına sebep olan faktörler arasındadır. Genel olarak küçük yaşta olan köpeklerde sıklıkla mantar enfeksiyonu görülür.

Köpeklerde Mantar Hastalığının Belirtileri

Köpeklerde mantar belirtileri çok kolay bir şekilde fark edilebilir. Genel olarak kafa bölümünde, kulak arkasında veya kenarına bununla beraber kuyruk bölümünde sıklıkla görülür. Bazı durumlarda ise tamamen bacaklarda mantar enfeksiyonu görülebilir. Bu belirtileri gördüğünüz an mutlaka uzman bir veteriner hekim tarafından destek talep ediniz. Tedavi edilmemesi durumunda ise tüylerin dökülmesi daha belirgin bir şekilde belli olur.

Bununla beraber uzun süre tedavi olmaması durumunda, mantar enfeksiyonu daha geniş bölgelere yayılabilir. Köpeklerde tüy dökülmesi dışında cilt yapısında kızarıklık, aşırı kaşıntı veya köpeğin sürekli kendini ısırması da mantar belirtileri arasındadır. Bunun dışında köpeklerde mantar hastalığının belirtileri ise şu şekildedir;

 • Köpeklerde mantar olması durumunda tüylerinde kırılmalar meydana gelir.
 • Köpeğin tüylerinde aşırı kepeklenme olması, mantar rahatsızlığını belli eder.
 • Köpeklerin tırnaklarında dökülme olması, mantar rahatsızlığını belli eder.
 • Bununla beraber ileriki aşamalarda köpeğin cildinde büyük oranda lezyonlar oluşabilir.
 • Mantar oluşumu durumunda kulak içi enfeksiyonlar oluşabilir.
 • Mantar oluşumu halinde köpekte kuruma sıklıkla görülmektedir.

Köpeklerde Mantar Hastalığının Diğer Belirtileri

Köpeklerde mantar olması durumunda, çeşitli birçok belirti görülebilir. Özellikle tüy dökülmesi ve köpeğin aşırı kaşınması en büyük mantar belirtileri arasındadır. Köpeklerin gözlerinde iltihaplanma oluşması ise diğer belirtiler arasındadır. Köpekte mantar olması durumunda derisi pullanmaya başlar ve döküntü oluşur. Köpeğin mutsuz olması, sürekli depresyon halinde olması veya agresif, saldırgan tavırlar göstermesi mantar hastalığını taşıdığını göstermektedir.

İleriki aşamalarda ise mantar hastalığının tedavi edilmemesi durumunda köpekler daha az hareket etmeye başlar, nefes almakta zorluk çeker ve sık sık mide bulantısı yaşayarak, kusar. Bununla beraber mantar hastalığına sahip olan köpekler kanlı, kokulu idrar yapabilir. Yüksek ateş, aşırı kilo verme ve yemek yememe gibi belirtiler gösterebilirler.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Köpeklere mantar tanısı konulması durumunda, mutlaka bir izolasyon hali sağlanır. Köpeğe sadece belirli aletler ve koruyucu kıyafetler ile temas edilmektedir. Deri üzerinden belirli parçalar alınır ve bununla beraber deri biyopsi için gönderilir. Sonrasında ise hızlı bir şekilde wood lambası ile biyopsisi yapılarak mantarın türüne göre tedavi başlatılır.

Köpeklerde Mantar Tedavisi

Köpeklerin üzerinde mantar olup, olmadığının anlamanın en net yolu veteriner hekim kontrolüdür. Köpeğinizin, mantar hastalığı taşıdığına dair belirtileri olması durumunda hızlı bir şekilde veterinere götürmeniz gerekmektedir. Veteriner hekim teşhis koyduktan sonra mantar tedavisi yapılabilir. Bununla beraber mantarın türüne göre uygulanacak olan tedavi türü değişiklik göstermektedir.

Veteriner hekim, mantarın türüne göre özel bir tedavi planı hazırlamaktadır. Genel olarak köpeklerin cildinde görülen mantarlar için ilaç tedavisi ve krem tedavisi yapılmaktadır. Fakat mantarın türüne ve hastalığın boyutuna göre tedavi seçenekleri değişiklik gösterebilir.

Köpeklerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeğin cildinde mantar olduğu tespit edildikten sonra, mantarın bulunduğu alanda ki tüyler tamamen alınır. Köpek traş edilerek, tedavi için hazırlanır. Sonrasında ise mutlaka bir mantar şampuanı ile mantarlı olan bölge temizlenir. Ancak bu şampuanın kullanımını tamamen veteriner hekim belirler. Bu şampuanlar belirli dozlarda ve sürelerde kullanılmalıdır. Kişiler evde kesinlikle bu ürünleri tek başına kullanmamalıdır. Aşırı kullanım durumunda, köpek zehirlenebilir ve hayatını kaybedebilir.

Köpeklerde Mantar Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Köpeklerde mantar tedavisi, mantar rahatsızlığının türüne ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama bu rahatsızlığın tedavisi dört ile sekiz hafta arasında sürmektedir. Tedavi aşaması sırasında veteriner hekimin verdiği programı bire bir uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca bu süreç içerisinde köpeğin mutlaka bulunduğu alanın dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Köpekleri Mantar Hastalığından Korumak İçin Neler Yapılır?

Köpeklerin veya bütün evcil hayvanların kullandığı eşyaların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle köpeklerin, hijyenik olmayan eşyalarla oynamaması gerekmektedir. Ev içerisinde birden fazla evcil hayvan olması durumunda, bu oyuncakların diğer köpeklerin oynamaması gerekmektedir. Bununla beraber köpeklerin yemek düzenlerinin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Yeterli ve kaliteli beslenme düzeni köpekleri mantar hastalığından koruyan en önemli faktörlerden biridir. Özellikle mantar rahatsızlığı, iyi beslenmeyen veya bakılmayan köpeklerde sıklıkla görülmektedir. Köpeğinizin bağışıklık sisteminin düşük olması durumunda mutlaka takviye edici gıdalar vererek, köpeğinizin sağlık durumunu geliştirmeniz gerekir.

Düzensiz Beslenme ve Bakımsızlık Köpeklerde Mantar Yapar

Köpeklerde mantar rahatsızlığı temas halinde veya farklı türlerde bulaşabilir. Ancak genel olarak hastalığa yakın veya bağışıklık sistemi düşük köpeklerde bu tür rahatsızlıklar daha sık görülmektedir. Köpeklerin sürekli nemli, sıcak veya rutubetli ortamda olması mantar kapma riskini artırmaktadır. Özellikle deri üzerinde aşırı yara veya açıklık olması mikrop almak için son derece elverişli bir ortam hazırlamaktadır. Köpeklerde uzun süre ilaç kullanmak bununla beraber kemoterapi alan köpeklerde daha sık mantar enfeksiyonu görülmektedir.

Kötü beslenme ve bakımsızlık köpeklerde mantar enfeksiyonunu arttıran en büyük noktalardan biridir. Köpekler de mantar hastalığının önüne geçe bilmek için köpeklere sağlıklı mamalar  tıklayınız. Deri üzerinde uyuz bulunması, enfeksiyon olması, pire veya kene olması da mantar enfeksiyonunu tetikleyen durumlardan biridir. Deri alerjisi bulunan köpeklerde, genel olarak mantar görülmektedir. Köpeğinizi düzenli olarak taramak, beslenme düzenini iyi ayarlamak ve her gün tüy kontrolü yapmak bu gibi rahatsızlıkları engelleyebilecek en büyük faktörlerden biridir. Düzenli bir şekilde köpeğinize aşılarını yaptırarak bu gibi bir durumun önüne geçebilirsiniz. Tarak veya tımar uygulaması yaparak köpeğinizin cildini rahatlatabilirsiniz. İyi bir banyo sonrasında, mutlaka köpeğinizin kısa bir süre içerisinde kurduğuna emin olunuz ve mutlaka köpek şampuanı kullanınız.