Hamster İsimleri

Hamster ilk bakışta bazı insanları korkutsa ve halktan kaynaklı olarak insanlar beslemekten çekinse de günümüz de edinilen bilgilerle beraber insanların bakmak için tercih ettiği hayvanlar arasın da hamsterlar ilk beşe girmektedir. Hamsterın bakımı için olan tüm bilgileri veterinerinizden alabilirsiniz. Korkulacak hiçbir şey yoktur ve çok tatlılardır.

Bir hamster beslemek istiyorsanız eviniz de ona göre bir yer ona bir yaşam alanı da ayarlayabilmelisiniz. Yaşam alanı ayarlandıktan sonra hamsterınızın sevebileceği oyuncakları ona uygun yiyecekleri yani ona ait her şeyi almanız bunlar onun seveceği kafesler çarklar olabilir ve o alan da bulundurmanız gerekir.

Türlerine Göre

Hamsterlar türlerine göre değişkenlik gösterebilir. Daha agresif, sevimli veya duygusal olabilirler. Evcilleştirilmesi mümkün olan canlılardır. Evinize alıştırdıktan sonra evin için de kendi haline bırakmanız da mümkün olacaktır. Hamsterlar konusun da en dikkat çeken ve insanların bir o kadar da zorlandığı konu kesinlikle hamsterlarına isim koymaktır. Onlara en uygun ve tatlı ismi onları tanıdıktan sonra koymanız da aslın da uygun olacaktır. Neden mi? Çünkü hamsterınızı tanıkça ona uygun olan ismi daha kolay bulabilirsiniz.

Onun davranışlarına gözlerine veya size hissettirdiklerine göre ona isim takabilirsiniz. Hamsterınıza isim koymakta cinsiyet ayrımı yapmanıza gerek yoktur aslın da ona hangi ismi koyacağınızı siz kendiniz karar veririsiniz. Hangi adın, ismin, seslenişin ona uygun ve onu anlatan olacağını da siz daha iyi bilirsiniz. Sizlere hamsterınıza isim koymak için en azından sizlere fikir olsun diye bazı isimleri sizlere paylaşmak istedik. Hamsterlar türlere göre bazı farklılıklar gösterse bile hemen hepsi oyuncudurlar.Özel hamster kafesleri için tıklayınız.

İnsan İsimlerine Göre Seçimler

Bu isimler ilk olarak insan isimlerinden olabilir Deniz, Burcu, Alex, Derya, Eylül, Arzu, Melek, Abbas, Hürrem, Efe, Biricik, Esra, İpek, Yiğit, Ömür, Buklem, Behlül, Bihter, Aslı, Burçin, Ömer, Songül, Şeyma, Buse, Semih, Gülçin, Çınar gibi bir çok isim koyabilirsiniz.

Yabancı bir isim koymak istiyorsanız eğer genel olarak tercih edilen isimler Alex eğer iki hamsterınız varsa birine Alice birine Alex de koyabilirsiniz, Bella, Bonnie, Arthur, Angel, Selena, Hades, Joker, Honos, Charlie, Abby gibi isimler koyabilirsiniz.

Hobilere Göre Hamster İsimleri

Eğer hamsterınız var ve ev eşyalarına karşı ayrı bir ilgiliyse çok seviyorsa eşyalar üstün de sürekli olarak bir hareketlilik halindeyse ona şu isimleri koyabailirsiniz; Yastık, Bavul, Lamba, Ampül, Fincan, Bardak, Çatal, Soyucu, Kırlent, Koltuk gibi.

Alkol kullanımını çok seviyorsanız hamsterınıza da bu alkol isimlerinden biri ile seslenmek istorsanız onun adını Efes bira markası olan, Viski, Bira, Votka, Tekila, Rakı gibi isimler koyabilirsiniz.

Renkler İle Hamster İsimleri

Renkleri sevip onlara ayrı bir bağ ile bağlı olan insanlar bulunmaktadır. Bu insanlar sahiplendikleri hamsterlara bir renk ismini koymaktadır. Bu renkler genel olarak Mor, Mavi, Beyaz, Siyah, Pembe, Kırmızı, Turuncu olarak değişim gösterebilmektedir.

Yemeklere Göre Hamster İsimleri

Eğer sebzeleri çok seviyor ve hamsterına da o isimleri koymak istiyorsanız hamsterınıza Ispanak, Havuç, Brokoli, Marul, Roka, Dere Otu, Domates, Salatalık gibi isimler koyabilirsiniz.

Ben abur cubur severim hamsterıma da o ismi koyarım diyenlerden misiniz o zaman en favori hamster ismi gofret tam size göre bir isim olacaktır. Onun dışın da Kurabiye, Pasta, Çuklata, Çekirdek, Jelibon, Bisküvi, Cips, Kraker, Çikolata, Şeker gibi isimler de koyabilirsiniz.

Meyve isimlerinden seçim yaparak hamsterlarına da koyan çok fazla hamster sahibi bulunmaktadır. Bu isimler ise Çilek, Erik, Elma, Armut, Muz, Ananas, Şeftali, Üzüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hayvan Adları İle İsim Koymak

Farklı hayvan isimlerini de kullanarak hamsterlarına seslenen birçok hamster sahibi bulunmakta. Hayvanlar ise genel olarak Bit, Pire, Fare, Tavuk, Horoz, Sıçan, Aslan, Sincap olarak farklılık gösterir.

Hamsterlara köpek veya kedi adını da koymak oldukça mümkündür. Bu isimler ise Dobby başta gelerek Ceku, Çakıl, Zeytin, Altın, Cio, Eras, Ares, gibi birçok isim koyabilirsiniz.

Bağımsız Hamster İsimleri

Birçok isimler birlikte hamsterınıza güzel sözlerle de seslenebilirsiniz. Bu sözler, Aşkım, Canım, Balım, Çiçeğim, Gülüm, Sevgilim, Bebeğim olarak değişkenlik gösterebilir.

Türlerine göre ayrılan hamsterlara türleri ile yani tür isimleri ile seslenmeniz de mümkündür.

Bir şeye bağlı kalmadan hamsterlarına isim veren de çok fazla insan vardır. Bu isimler anlamlı veya anlamsız olması onlar için bir şey değiştirmez. Sadece kulağa hoş gelmesi yeterli olacaktır. Örneğin; Abdul, Selko, Sabo, Muro, Merro gibi seslenişlerdir.

Hamsterınnıza güzel çekici bir isim arıyorsanız mutlaka dünyadan yola çıkın. Örneğin isim olarak Mars, Dünya, Güneş veya birçok gezegen ismi koyarak hamsterınızı daha çekici hale getirebilirsiniz.

Hamsterınızı bir evladınız çocuğunuz olarak görüyorsanız ona Bebek ya da Bebeğim gibi ifadeler kullanarak da seslenebilirsiniz.

Hamsterınıza sevimli bir isim koymak istiyorsanız da tercihinizi Minnoş, Minnak, Pofuduk, Sevimli, Pamuk, Pamukçuk, Küçük olarak koyabilirsiniz.

Hamsterlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • İlk olarak küçük büyük türlerinin de olduğu ama genel olarak iki çeşit ile karşımıza gelmektedir. İki çeşit arasın da oldukça ciddi farklar bulunmaktadır. Boy olarak değişkenliği ile birlikte huyları yani karakteri de iki türün farklıdır. Mutlaka sahipleneceğiniz yerden bu konu hakkın da bilgi alın. Örneğin birisi büyümez fakat diğer türü öyle bir büyür ki taşıyamaz ve kafesine de koyamaz hale gelebilirsiniz.
  • Genel olarak cinsiyetleri davranışlarına etki etmez fakat doğum ile uğraşmayı sevmiyorsanız erkek bir hamster almanız önerilmektedir.
  • Hamsterınıza bir yer yaşam alanı hazırlarken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlar eğer kendiniz yapacaksanız kafesi geniş olmalıdır aynı zaman da alacaksanız da kafesin durumuna genişliğine dikkat etmeniz gerekir. Kafes kocaman denilecek kadar büyük olmalı ki hamsterınız içerisin de rahatça hareket etsin ve enerjisini de atabilsin. 
  • Kafesinin içerisine veya dış bir bölgeye ona uygun enerjisini atabileceği bir çark koymalısınız bu çark sayesin de vücudun da ki enerjiyi atabilecektir. Besleme konusuna gelirsek veterinerinizle konuşmanız daha faydalı olacaktır. Yemlere ek olarak vereceğiniz havuç gibi sebzeler de hamsterınızın çok hoşuna gidecektir. Hamsterlar çok enerjik sevimli ve ilgi seven canlılardır.

Hamster Bakımı

Tuvalet ve bakımları hakkın da birçok kişi merak ettiklerine cevap bulamamaktadır. Sizlere söyleyebiliriz ki hamsterlar tuvaletlerini çok fazla yaparlar. Ama verilen iyi bir eğitim ile hep aynı yere yaptıklarından temizlenmesin de bir zorluk bulunmamaktadır. Bakım konusundan bahsetmek gerekirse hamsterlar yıkanmaz arkadaşlar bu bilgiyi kesinlikle öğrenmeniz gerekmektedir.

Aynı zaman da geceyi daha çok severler. Eğer ki iyice alıştırdıktan sonra bütün evde kendisini bırakmak isterseniz de dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır. Bu noktalardan birisi korkutmamaya dikkat edin, aydınlık veya karanlık fark etmeden ilerleyebilirler bu durumu bilin, üstüne çok gitmeyin çünkü her istediğiniz yapabilecek bir canlı değildir. Yedirdiklerinize dikkat edin metobolizması bozulursa evinizin her yeri batabilir. Genel olarak kemirme işlemini seven canlılardır. Bu kemirme işlemini özellikle kablolar da uygularlar.

Son olarak sizlere söylemek isteriz ki hamsterların ömrü çok kısadır. Ortalama olarak 2 yıl kadar yaşarlar. Bakım durumunuza onunla ilgilenmenize göre en fazla 4 yıl kadar yaşamaktadırlar.

Hamsterlarını sevin onlar sevgiyi ve ilgiyi hakkedip aynı zaman da hoşlanan canlılardır.