Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

 

Tüm dünyada özellikle avrupa ülkelerinde herkez tarafından öğrenilen Birman Kedisi, ilk olarak Myanmar bölgesinde orta çıkmıştır. Uslu, tahlilci ve konuşmayı çok beğenen birmanlar kısa vakitte Fransaya götürülmüş ve namı tüm dünyaya dağılmıştır. Şayet konutunuza suskunluk egemen ve bu gidişattan rahatsız oluyorsanız, birman kedisi neşenizi çoğaldırabilir:

 

Muhteşem hoşluğu ve kendine has yapısı mitoloji kitaplarına mevzu olan Birman Kedisi, Bruma Myanmar’ ın mukaddes kedisi olarakta anılmaktadır. Hatta bir Fransız mitolojisinde; bu özel görünümü mavi gözlü bir kraliçe’ den aldığı söylenmektedir.

 

Birman Kedisi Özellikleri – Beden Yapısı

 

Ülke: Myanmar

Faize Oranı: Orta Seviye

Ebat: 4.5-5kg Aralığında

Kişiliği: Konuşkan, Serinkanlı

Beden Rengi: krem rengi, mavi, kahverengi ve leylak 

Tüy Yapısı : Orta – Çok Tüy

Gövde: Sert, Kalın Adaleli

Tüy Dökümü: Vasati

Bakımı: Güç ve Aralıksız

Kürk : Yok

Kuyruk:Tüylü, Kalın.

 

Çocuklarla Arası - 5/10

Zihin 9/10

Hareketlilik - 8/10

Bakım Lüzumu - 6/10

Oyunculuk - 10/10

Eğitilebilirlik - 7/10

Birman Kedisi Tarihi

Mukaddes kediler olarak da öğrenilen Birman Kedisi, orijinini Birmanya‘ dan almaktadır. Ancak Fransaya erken götürülmesi bir hayli kaynakta orijinlerinin Fransa olarak gösterilmesine neden olmuştur.

 

1919 senesinde mahallî ulus tarafından Fransız gezginlere armağan edilen Birman kedisi Fransa’ da çok hoşlanılmıştır ve tüm özellikleriyle konut kedisi olmaları onları kısa süre’ de evvel Amerika ve sonra tüm dünyaya dağılmasını sağlamıştır.

 

Washinton’ da yapılan çalışmalar neticesinde ‘Sacre de Birmanie’ tarifi ile 1967 senesinde Kedi Türü ve Irkı  olarak litaretüre geçmiştir.

 

Kedinin kayıtlı olduğu dernekler arasında; Amerikan Kedi Meraklıları Derneği, Kanada Kedi Derneği, Kedi Meraklıları Federasyonu ve Beynelmilel Kedi Federasyonu bulunuyor.

 

Nasıl hangi cinslerden alana geldiği bütün olarak öğrenilemese de Birman ırkının; Siyam ve Ankara Kedisi birlikteliğinde oluşabileceği düşünülmektedir.

 

birman kedisi tarihi özellikleri

 

Birman Kedileri keyifli ve konuşmayı beğenen hatta sahipleriyle saatlerce görüşebilecek ender kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Boşboğaz ve sosyalliğiyle öğrenilen bu kediler aynı zamanda çok uslu, tahlilci ve meraklı kedilerdir.

 

Bu kedilerin Etraf keşifi ve tahlil özellikleride üst seviyededir. Sarih ve kapalı alanlarda her zaman araştırma yapmaktan severler.

 

Birman kedileri durgun, serinkanlı ve yumuşak ses tonuna sahip kedilerdir. İnsan canlısı bu sevimli kediler, genellikle her zaman sahiplerinin yanındadırlar. Acıktıklarına ve sevgi istediklerinde en yumuşak ses tonlarıyla irtibat kurarlar. Kucakta olmayı beğenen Birman kedileri, alaka meraklılarıdır.

 

Birman Kedisi Özellikleri

 

Birman kedileri uzun ve yumuşak tüyleri ile öğrenilen kedilerdir. Orta kedi ırkları arasında yer alan birmanların genel özellikleri alttaki gibidir;

 

Orta boy kuyruk yapısı

Gözleri yuvarlak ve mavi renktedir

Beden tipleri orta

Kulakları yuvarlak uçludur

Vasati hayat vakitleri 15 yıldır

Gövde tüyleri dalgalı renktedir

Kibar, uslu ve terbiyeli kişiliğe sahiptirler

Vasati ağırlıkları 4- 5 kilogram etrafındadır

Krem rengi, mavi, kahverengi ve leylak renkleri bulunur

Sosyal ve dost canlısıdırlar

Birman kedileri genel yapı itibariyle Siyam kedilerine benzetilmektedir. 20 değişik tüy rengine sahip olan kedilerde genellikle; krem rengi, mavi, kahverengi ve leylak renkleri görülmektedir. Kulakları, gövdelerinin bazı kısımları ve kuyrukları değişik renklidir.

 

İpek yumuşaklığında ve uzun tüylere sahip Birman kedileri, aralıksız taranmalıdır. Genellikle uzun tüyleri sık gezmektedir, bu nedenden dolayıda kıtıklar ve tüy dökülmesi gibi meseleler doğabilir. Haftalık bakım ile tüyler taranmalı ve ölü tenlerden temizletilmelidir. Tüy dökme yarıyıllarında başka bir deyişle ilkbaharda sık taranarak, daha sıhhatli olmaları sağlanabilir.

 

Banyo yapmayı beğenen Birman kedilerini, ılık suyla yıkayabilirsiniz. Diş fırçalama ve ağız bakımı haftalık olarak yapılmalı ve diş eti hastalıkları önlenmelidir. Kedi bakımında olmazsa olmazlar arasında yer alan tırnak ve pati bakımları kumpaslı olarak yapılması gereken Birman kedileri, genellikler 15 günde bir tırnak kesimi yapılarak hafifletilebilirler.

 

 

Göz Bakımı

Özellikle göz hastalıklarının önlenmesi ve sıhhatli görmeleri için akıntıların arınılması lüzumludur. Göz kenarları sterilize bezler ile silinmeli ve enfeksiyonlar önlenmelidir.

 

=> Kedilerde Göz Hastalıkları

 

Kulak Bakımı

Birman kedisi bakımlarında kulaklar, haftada bir arınılmalıdır. Bakım operasyonu için elma sirkesi kullanılabilir. Pamuk dayanağı ile su- elma sirkesi karışımı kullanılarak, lekeler arınılabilir.

 

Genel Bakım

Enfeksiyon veya muhtelif hastalıkların önlenmesi için kum kabının günlük olarak arınılması lüzumludur. Nitelikli kedi maması kullanılmalı ve kumpaslı hakimiyetleri için baytara gösterilmelidir.

 

 

 

Birman Kedisi Kilosu

 

Sevimli ve naif yapıları ile hoşlanılan Birman kedileri, sıhhatli formları ile vasati 4,5 kilogram etrafındadırlar. 5 kiloya kadar basmakalıp olan Birman kedilerin beslenmeleri de ideal biçimde yapılmalıdır.

 

Tahlilci yapıları ile aralıksız gezgin halde olan ve konut içinde aralıksız gezer olduklarından, oranla sportif yapıdadırlar. Bu cins kedilerin kalp hastalıklarına dayanımlarının oldukça yüksek olduğu belirtilir.

 

Birman Kedisi Hayat Süresi

 

Sıhhatlı hayat sürdürmeleri halinde vasati olarak 12 ila 15 sene yaşayan Birman kedilerinin bakımı, oldukça ehemmiyetlidir. Tüylerinin taranması, bakımının yapılması, sıhhat hakimiyetlerinin yapılması ve beslenmesi, sıhhatli hayat süresi için itina gösterilmesi gereken unsurlar arasındadır.

 

Göz bakımları ve diş bakımları yapılması gereken kedi cinsleridir. Genel anlamda sıhhatli ve diridirler. Birman kedilerinde görülebilen hastalıklar şu biçimdedir;

 

Gözlerde tüy yaradılışı korneal dermoid

Kalıtsal hipotrikoz seyrek

Sponjiyöz yozlaşma

Titreme

Mide hastalıkları

Sıhhatlı yaşamaları ve kumpaslı bakımlarının yapılması halinde hastalık görülmemektedir.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll