FİLTRE SEÇENEKLERİ

Stok Durumu
Fiyat Aralığı

Akvaryum Lambaları

  • katalog
  • liste

Akvaryum Lambaları

 

Akvaryum hobisinin sıklıkla gözden kaçan bir yanı aydınlatmadır. Uygun akvaryum lambaları sadece akvaryumunuzun estetik çekiciliğini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda balıklarınızın sağlığı ve akvaryum bitkilerinin büyümesi için de çok önemlidir.

Her zaman yeni balığınızın vahşi ortamlarda belirli koşullarda yaşamak için geliştiğini düşünün. Onların sağlıklı olabilmesi için koşullarının mümkün olduğu kadar doğal yaşama yakın olması gerekir. Tropikal balıkların ve tatlı su bitkilerinin çoğu dere ve diğer küçük su kütlelerinde bulunduğundan, güneşin parlak, sıcak ışıklarını severler.

 

6700k ile 10.000k arasında değişen bir renk sıcaklığına sahip parlak bir aydınlatma sistemi seçmek, çoğu ev akvaryumu için ideal olacaktır. Güneşin renk sıcaklığı 6700k, bu yüzden bu iki seçim arasındaki herhangi bir şey iyi sonuç verecektir.

 

Çok fazla canlı bitkinin olduğu akvaryumlar için, 10.000k'a yakın bir renk sıcaklığına sahip bir ampul daha uygun olur. Farklı bitkilerin doğru şekilde fotosentezlenmesi için farklı ışık gereksinimleri vardır, bu nedenle bitki gereksinimlerinizi bilmek doğru kararı vermenize yardımcı olabilir.

 

Doğru Akvaryum Aydınlatmasının Yararları

 

Akvaryumunuzun sağlığı için etkili aydınlatmanın gerekli olmasının üç ana nedeni vardır. İlki ve muhtemelen en önemlisi, bitki sağlığınız içindir. Bitkiler tipik olarak 8 saat civarında bir fito döngüsüne sahiptir. Onlara günde 8 saat parlak ışık verin, rahatça büyürler. Onlara çok fazla veya çok az ışık verirseniz, ekosistemin dengesini bozma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu basit bir oyundur, ancak akvaryumunuzun sağlığı için çok önemlidir, bu nedenle bunu unutmayın.

 

İyi Aydınlatma, balığınızın renklerini mükemmel yapabilir!

Sadece güneş ışığı gerektiren bitkiler değil. Balığınızın doğal bir döngüyle uyum içinde olması için bol miktarda ışığa ihtiyacı vardır. Parlak ışık aynı zamanda balığınızın pigmentini karartmaya ve tam renkli potansiyellerine ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu da, bizi akvaryumumuzun estetiği olan bir sonraki noktaya getirir.

 

İyi aydınlatılmış bir akvaryum iyi görünümlü bir akvaryumdur. Işıklar, evinizde sahip olduğunuz bu sualtı dünyasında neler olup bittiğini görmenize yardımcı olabilir. Balıklarınızın tam renklerini, davranışlarını ve birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduklarını, bitkilerin rengini ve akvaryumunuzun temizliğini görmenizi sağlar. Basitçe söylemek gerekirse, iyi aydınlatma akvaryumunuzu hayata geçirir!

 

Akvaryum Aydınlatma Çeşitleri

 

Pazara hakim olan üç ana aydınlatma türü LED (en yaygın), metal halojenür ve T5 floresandır. LED ışıkları, ürettikleri ışık miktarına göre daha ucuzdur. Aynı zamanda akkor ampullerle sık sık büyük bir problem olan ısı üretmezler. Aydınlatma sistemlerinden gelen çok fazla ısı, balıklarınız için potansiyel olarak tehlikeli olan suyun sıcaklığını dalgalanabilir.

 

Metal halojenürlerin kurulumu kolaydır ve suya ışıltılı bir etki sağlayabilir, ancak çalıştırılması daha pahalıdır ve çok fazla ısı üretebilirler. Derin bir akvaryumunuz varsa ve halojenürlerin sağlayabileceği doğal, parıltılı bir etki yarattıysanız, o zaman sizin için doğru seçimdir.

 

T5 Floresan ampuller piyasada daha yeni ve metal halojenürlerden çok daha iyi teknolojiye sahiptir. Daha parlaktırlar, daha az enerji gerektirirler ve akvaryumunuzun her santimine tutarlı bir ışık sağlayabilirler. Tavsiye edilen T5 Floresan ürünlerinden Sera T5 Plant Color Akvaryum  Lambası 45w 89,5 cm ve Teraryum İçin Bitki Lambası 35w 74.2cm ‘ e bakabilirsiniz.

 

Akvaryum Aydınlatma Markaları

 

Hepsimama.com da bulunan akvaryum aydınlatma markalarından bazıları; Dophin, Sera, Tetratec, Boyu, Resun, Sylvania , Aquel ‘ dir.Tüm bu markaları hepsimama.com’dan satın alabilirsiniz.Sürekli güncellenen kategorilerimizden kampanyalarla uygun fiyatlarla alışveriş yapabiliyorsunuz.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll