FİLTRE SEÇENEKLERİ

Stok Durumu
Fiyat Aralığı

Akvaryum Hava Motoru

  • katalog
  • liste

 

 

Akvaryum Hava Motoru Ne İşe Yarar?

 

Hava motoru, akvaryumun önemli bir parçasıdır. Ancak birçok kişi bu motorunun ne olduğunu bilmiyor olabilir. Peki bir hava motoru akvaryum için ne yapar? Akvaryum içerisinde oksijen oluşturmak için kullanılır. Akvaryum hava motoru ya da hava pompası, kabarcıklar ve su akışı üreterek su çalkalaması oluşturur.

Hava motorları bazı balık sahipleri için olmazsa olmaz bazıları için de tercihe bağlıdır.Bu pompalar , oksijen oluşturmaktan başka birkaç amaca daha hizmet ederler.

 

Hava Motorunun Görevi

 

Bir hava motorunun birincil kullanımı oksijen oluşturmaktır. Oksijen, hem küçük hem de büyük balıklar için önemlidir. Bir hava motoru, yüzey alanı oluşturarak oksijen üretecektir. Bu terimin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, yüzerken suyu yukarı itmek gibi düşünebilirsiniz.

Bir hava motoru havayı bir borudan emer ve kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar, kabarcıkların patladığı akvaryumun yüzey seviyesine getirilir. Kabarcıklar patladığında, suyu iterek yüzey gerilimi oluştururlar. Su dolaşır ve akvaryum içinde bir sirkülasyon yaratır.

 

Akvaryum İçin Hava Motoru İhtiyacınız Var Mı?

 

Akvaryumunuz ihtiyaç duyduğu oksijeni alamazsa bir hava pompasına ihtiyacınız olacaktır. Balıklar, tıpkı insanların yaptığı gibi oksijene ihtiyaç duyar. İnsanlar bu bölümü görmezden geliyorlar çünkü balıkların hayatta kalmak için sadece suya ihtiyacı olduğunu düşünüyorlar. Akvaryumunuz yeterince oksijen almıyorsa, muhtemelen bir hava motoruna ihtiyacı vardır. Akvaryumdaki oksijeni öğrenmenin birkaç yolu vardır.

İlk yöntem, akvaryumdaki balıkları gözlemlemektir. Dediğimiz gibi,bir hava motorunun temel amacı balıklar için oksijen yaratmaktır. Balıklarınız yeterince oksijen almıyorsa, akvaryumun tepesine kadar yüzebilir ve biraz oksijen almaya çalışabilir. Balığınızın bu davranışı yaptığı bir şey olup olmadığını görmek için akvaryumu gözlemleyin, çünkü bu akvaryumun yeterince oksijen almadığı anlamına gelebilir.

Başka bir yol ise suyu gözlemlemektir. Akvaryumunuzda bir filtre varsa, muhtemelen zaten bir hava motoruna sahiptir. Bu hava motorunu, bir süre gözlemleyerek akvaryumunuz için yeterli olup olmadığını görebilirsiniz.

 

Hava Motoru Kullanmanın Faydaları

 

Hava motoru kullanmanın birkaç faydası vardır. Tabii ki, ilki akvaryum için oksijen oluşturmasıdır. Bu akvaryum için neredeyse bir gerekliliktir. Oksijen balıklar için önemlidir ve hava motoru kullanmak akvaryuma gereken oksijeni verir.

Sahip olduğunuz akvaryum aşırı kalabalıksa bu tip bir motor sizin için faydalı olabilir. Filtre ile birlikte verilen hava motoru, çok sayıda balığa sahip bir akvaryum için yeterli olmayabilir. Balıklar çok fazla atık üretir ve bu atıklar filtre için çok fazla olabilir.

Bir hava pompası ayrıca akvaryumda  oksijen kabarcıklarını hareket ettirerek su sirkülasyonu yaratabilir. Sirkülasyon, çok fazla alana sahip daha büyük akvaryumlar için kullanışlıdır. Su sirkülasyonu balıklarınız için daha sağlıklı bir yaşam ortamı yaratabilir.

Hava motoru kullanmanın bir başka faydası dekorasyon amaçlıdır. Bu motorlar suyun içinde  kabarcıklar üretir ve kabarcıklar akvaryumunuzun görsel olarak daha ilgi çekici olmasını sağlar. Balıklarınız ayrıca baloncuklara bakmaktan zevk alabilir.

 

Hava Motoru Çeşitleri ve Markaları

 

Birkaç çeşit hava motoru vardır. Hava motorlarında kriter sestir.Yani hava motorunun sessiz olmasıdır. Hepsimama.com ‘daki bazı hava motorları şunlardır; Sera Akvaryum Hava Pompası Air 110 Plus, Sera Akvaryum Çift Çıkışlı Hava Pompası Air 275 R Plus,  Regent 6500 Hava Motoru Tek Çıkışlı, Tetra Tech APS 50 Akvaryum Hava Motoru, Boyu Batman SE-304 Çift Çıkışlı Hava Motoru, Eheim 3702 Hava Motoru, Jbl Prosilent S 100 Hava Motoru olup Hava Motoru kategorimiz altında bulabileceğiniz hava motor markaları ; JBLHailea, Nine Star, Aquel Oxsyboost, Atman, Eheim,  Regent, Tetra Tech ‘ dir

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll