FİLTRE SEÇENEKLERİ

Stok Durumu
Fiyat Aralığı

Akvaryum Dış Filtresi

  • katalog
  • liste

Akvaryum Dış Filtresi Nedir?

 

Filtre, herhangi bir akvaryumun yaşam destek sistemidir. Balıklar solunum ve dışkıdan kaynaklanan kirlilik yaratırlar ve bunlar akvaryumdan dışarı çıkarılmadıkları zaman balıklar kendi atıklarıyla yüzmek zorunda kalacaklardır .Filtreleme suyu temiz tutar, bazı durumlarda havalandırır ve balık artıklarını temizler. Süzülmeyen akvaryum suyu hızla bulanıklaşır ve kokar. Filtrelenmemiş akvaryumlar herhangi bir balığın zamansız ölümüne neden olabilir.

 

Akvaryum Dış filtresi, bir giriş borusu ve bir çıkış borusu ile akvaryuma bağlanan kapalı bir kutudan oluşur. Dış filtreler, iç filtrelerin çoğundan daha büyük ve daha güçlüdür .Dış filtrelerin üstün gücü onları büyük akvaryumlar için uygun kılar.Harici filtreler, çeşitli mekanik, biyolojik ve kimyasal ortamları tutacak şekilde tasarlanmıştır ve çok yönlüdür, böylece seçtiğiniz medya ile paketlenebilir. Akvaryumun altına yerleştirilerek, balıklara zarar vermeden erişim ve bakım kolaylığı sağlar. En iyi filtreler, bir doldurma mekanizmasına sahip olanlardır, yani doldurmaları ve derhal gitmeleri kolaydır.

 

Akvaryum Dış Filtreleme Çeşitleri

 

Su filtrelemesi, üç şekilde yapılabilir: mekanik, biyolojik ve kimyasal olarak. Mekanik filtreler sudaki kalıntıları ve parçacıkları hapseder. Çok fazla çöp biriktirdiklerinde pompanın çalışmasını tıkayabilir ve durdurabilirler, bu nedenle düzenli olarak temizlenmeleri veya değiştirilmeleri gerekir. Genel mekanik filtre ortamları sünger ve filtre yünü veya ipi içerir.

 

Biyolojik filtrasyon, balık sahipleri için belki de en önemlisidir.Biyolojik olarak filtrelemek için geniş bir yüzeye sahip gözenekli ortamları kullanırız, ancak filtrelemenin yaptığı şey bu değildir - önemli olan o medyada yaşayan şeydir.

 

Biyolojik ortam, doğal olarak oluşan nitrifikasyon bakterileri için bir yuva sağlar. Ne kadar çok medya sağlarsanız, yüzey alanı o kadar büyük ve orada daha fazla bakteri yaşayabilir.Biyolojik filtre ortamı asla musluk altında yıkanmamalıdır, çünkü klor ve kloramin, tank suyunu arıtmak için ihtiyaç duyduğunuz bakterileri öldürür. Biyolojik filtre ortamlarının örnekleri arasında seramik ve plastik toplar veya halkalar bulunur. Sünger aynı zamanda, yararlı bakterilerle kolonileştiğinde biyolojik bir filtre olarak da çalışacaktır.

 

Kimyasal filtrasyon, akvaryum suyunun ince ayarını yapmak için sıklıkla kullanılır. En iyi bilinen kimyasal filtre karbon veya odun kömürüdür. Karbon sudaki yabancı maddeleri emer ve kristalin berrak ve kokusuz olmasını sağlar. Aktif karbon, daha gözenekli ve daha yüksek bir yüzey alanına sahip olduğundan daha iyidir. Reçineler ayrıca kimyasal filtreler olarak kullanılır ve fosfat, nitrat ve amonyak gibi diğer organik kirleticileri uzaklaştırmak için kullanılabilir. Diğer filtre ortamları ile birlikte kullanılabilirler ve yosunu kontrol etmek için fosfat ve nitrat reçineleri kullanılabilir. 

 

   

Akvaryum Dış Filtre Markaları

 

Filtre seçimi bütçenize,ve beslemek istediğiniz balık türüne bağlıdır. Dış filtrelerin fiyatları biraz daha pahalı ve ayarlanması biraz daha teknik olabilir, ancak balıklarınız için en iyisidir. Hepsimama.com’da Eheim, Resun, Tetra, JBL, Aquel markalarını satın alabilirsiniz.Ayrıca kampanya ve kargo bedava ürünlerle uygun fiyata akvaryum balıklarınız için alışveriş yapabilirsiniz.

Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll